Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > Интервјуа (page 12)

Интервјуа

Благој Димчевски: Не постојат толку епитети со кои можам да го опишам мојот тренер, Будимир, девојките од ЖРК Вардар ми се омилен тим

aa3

Дел од ракометните млади екипи на РК Вардар е и кадетскиот состав, тим предводен долги години од Будимир Адријана, екипа во која од оваа сезона асистира и Аце Станковски. Станува збор за одличен колектив кој „жнее“ успеси на домашна и меѓународна сцена. Екипа која е лидер со 100% ефект во нивната лига, а во младинската каде се значајно помали е ... Read More »

Лицето задолжено за здравјето на ракометарите, Виктор Стојанов: Доколку не ја сакате професијата многу е тешко да го издржите темпото на работа во врвен клуб како што е Вардар

vardarfans-viktor-stoja-nov

Многу важен дел за еден успешен спортски колектив е секако и добар лекарски тим и физиотерапевти кои ќе се грижат за здравјето на играчите, како и за сите здобиени мали или големи повреди за време на тренинзите и натпреварите. Во нашиот случај, во следново наше интервју ќе ве запознаеме со Виктор Стојанов, кој моментално ја извршува функцијата, физиотерапевт во ракометниот ... Read More »

Галена Димчевска: “Јуниор лигата“ е шанса за напредување, многу научив за ракометот од мојот брат Благој, Будимир е мој идол

g

Оваа есен  започна  со одигрување 4-та сезона од Јуниор ракометната лига. Голем проект на Академијата на ракометниот клуб Вардар во кој се вклучени екипите од регионалните школи. По три успешни сезони веќе се одигра половина од оваа. Дел од натпреварите во женска конкуренција е екипата на РК Будимир Вардар, во истата екипа настапува и Галена Димчевска. Таа е млада ракометна надеж родена 2006 година ... Read More »

Завировски: Во успехот треба да се остане скромен, во неуспехот треба да ја сочуваме вербата

pz-660x330-660x330-660x330-660x330

Минатата 2018 година по многу тоа е за заборавање за атлетичарот на АК Вардар, Петре Завировски. Одлично се спремаше, имавме големи очекувања по одличната и трофејна 2017 година, но повредите се испречија како “кинески ѕид“ пред црвено-црниот момче. Сепак пред нас е нова година, и нови надежи и трки. Како се подготвува за истите и што очекува проитајте во следното ... Read More »

Александар Миовски: Вардар е најдобриот клуб во Македонија, да се биде дел од него е голема чест и успех

vardarfans-naslovna

Во следново наше интервју ве запознаваме со Александар Миовски, дел од генерацијата родени 2006 година на фудбалскиот клуб Вардар. Се работи за уште еден млад и талентиран играч на Академијата, кој може да игра на неколку различни позициии. Прочитајте го интервјуто со Александар Миовски. 1. Зошто се одлучивте токму за фудбалот, од каде произлезе желбата за овој спорт ? -Па ... Read More »

Жуниор: Знам дека се работи за најдобриот клуб во Македонија, најтрофејниот тим, и чест ми е што можам да играм во Вардар

fkv

Леовигилдо Жуниор Реис Родригез вели дека е среќен што дошол во Вардар, најдобиот клуб во Македонија. Потенцираше дека добро се вклопувал во новата средина и дека е одлично примен од новите соиграчи. Исто така левиот бек нагласи дека неговиот тим посакува со добри резултати да заврши на првата позиција на табелата. „Среќен сум што станав дел од Вардар. Знам дека ... Read More »

Марио Стојановски: Признанието за најдобар играч дојде како награда за мојот труд и работа, ќе дадеме се од себе да обезбедиме Ф4 и да ја освоиме пионерската лига

vardarfans-naslovna

Марио Стојановски е уште еден од низата играчи кои преку “Јуниор Лигата„ успеале да стигнат до ракометниот клуб Вардар. Се работи за играч кој е дел од пионерите на РК Вардар, тоа се генерацијата на ракометари родени 2004/05 година и екипа која се формира минатата сезона, а ја сочинуваат играчи кои беа дел од големиот проект на Вардар. Доста брз ... Read More »

Платон: Да бидеш тренер во млади категории е голема одговорност, барам од девојките да играат „како еден“, тимскиот дух носи успеси

gh2

Пионерките на женскиот ракометен клуб Вардар се тим составен од девојки родени 2004 и 2005 година. Тие во есенскиот дел редат само успеси каде и да се натпреваруваат. Станува збор за тим со девојки “жедни“ за успех. Освоија есенва две злата на турнирите, на домашна сцена во нивната конкуренциија “зимуваат“ на 1.место од табелата, а во повозрасната, кадетска лига се ... Read More »

Тој е новиот Стоилов, Стефан Атанасовски: 2018 година ќе ја паметам како многу успешна, по дебито за првиот тим и головите во СЕХА-лигата

vardarfans-naslovna

Како единствен медиум кој активно ги следи младинските категории на ракометниот и фудбалскиот клуб Вардар, продолжуваме со интервјуа на млади и талентирани играчи, за кои во иднина многу би се пишувало и раскажувало. Еден од нив секако е Стефан Атанасовски, кој располага со висина од 2.07 см и тежина од 113 кг и кој има само 19 години. Настапува на ... Read More »

Црвенковска: 2018 година ќе ја паметам по моето прво искуство како помошен тренер во Вардар и по пласманот на Ф4 во Келн

vardarfans-crvenkovska

Денес ракометниот клуб Вардар ќе означи старт на подготовките за вториот дел од сезоната. Познато е дека екипата ќе работи со преполовен сосав, со оглед дека во наредниот период актуелно ќе биде светското првенство во Германија и Данска. Со оглед дека главниот стратег на црвено-црните, Гарсија Парондо ќе биде дел од стручниот штаб на Македонската репрезентација, со дел од тимот ... Read More »