Sunday ,01 October 2023
Последни:
Home > Интервјуа (page 14)

Интервјуа

Миновска и Илиќ: Стружанка е тежок ривал, но мора да играме храбро нешто што ни донесе топ-3 пласман

w4

По заминувањето на “ѕвездениот“ ЖРК Вардар на почетокот од летото, се појавија многу прашалници дали женскиот црвено-црн тим, ќе постои ли, дали ќе биде доволно силен и за македонски услови. Товарот да се изгради новиот тим падна на генерацијата.2002-2003 со неколку малку повозрасни девојки. Не се знаеше дал ќе бидат “топовско месо“ за поискусните тимови на Куманово, Металург, Пелистер, Стружанка ... Read More »

Карачиќ: Најсветол момент во кариерата ми е златото во ЛШ со Вардар, најголем “пех“ елиминацијата од Флензбург

vardarfans-karacic

Хрватскиот репрезентативец, Игор Карачиќ е меѓу ракометарите што најдолго е во оваа екипа на Вардар. Токму како член на вардаровиот тим  ги постигна најголемите успеси во кариерата. Беше дел од златниот состав кој дојде до круна во ЕХФ  Лигата на шампионите со кој следната година повторно дојде на собирот на најдобрите четири на “стариот континент“. Тој во интервју за веб-страницата ... Read More »

Давид Савревски: Ние сме одлична “спојка„ на добар тренер и играчи, на крајот од сезоната посакуваме да ја освоиме и кадетската лига

vardarfans-naslovna

Играчот кој е висок 1.98 см и е еден од најдобрите играчи на кадетската екипа на РК Вардар. Во следново наше интервју ве запознаваме со Давид Савревски кој настапува на десната бековска позиција и претставува голема опасност за противничките екипи. Располага со висок одраз и силен удар и се смета за голем потенцијал на Вардар и македонскиот ракомет. Веќе четврта ... Read More »

Грегори Давков: Се одлучив за Вардар затоа што е најтрофеен клуб во Македонија, со најдобри услови за работа

88

Генерацијата на ФК Вардар родени “2003“ година ја имаат дебитантската сезона во рамките на помладата пионерска Супер лига. После 11 одиграни кола, црвено-црните се наоѓаат на второто место со реални шанси до крајот од сезоната да се борат за трофејот. Екипата е малку поизмената од претходните две сезони, со оглед дека на тимот се приклучија и старо-нови играчи. Тоа беа ... Read More »

Бојана Диневска: Чест е да се биде капитен на вакви девојки, “жарот за победа“ блеска во нивните очи

d3

Тргнаа како “отпишани“ во Супер лигата, но тие не мислеа така, младиот ЖРК Вардар оваа сезона е есенски хит во сениорска конкуренција. Досега се во топ-3 тимовите од лигата, Куманово кој игра во европските купови и е еден од фаворитите за титулата не можеше да ги порази во Скопје, а им се “извлече“ и во Куманово. Тоа е тим на ... Read More »

Марко Кизиќ: Огромен дел од тоа што го знам и поседувам се должи на тренерот Петрушевски, целта на Вардар Јуниор е да опстанеме во Супер лигата

marko-3

Марко Кизиќ, голманот кој со само 17 години е пријавен за настап со првиот тим на РК Вардар во Лигата на Шампионите. Токму нашето следно интервју е со големата голманска надеж на Вардар, кој исто така е дел од тимот на Вардар Јуниор кој се натпреварува во Супер лигата. Марко е и кадетски и младински репрезентативец на Македонија, кој беше ... Read More »

Гедбан за Вардар фанс: Живеам во мојот “ракометен сон“, Вардар е европски и светски ракометен гигант

kalifa-3

РК Вардар по шест кола во ЛШ има пет победи и ја дели првата позиција на табелата со шпанскиот гигант Барселона. Токму овие два тима во следните две кола од елитната лига ќе ги одмерат силите помеѓу себе. Пред овој предизвик за Вардар е важно што доби два млади, но екстра квалитетни голмани во тимот. Од почетокот на оваа сезона ... Read More »

Сара Миновска: Ние сме Вардар, млади сме, сепак секаде ќе играме храбро и од срце

45290517_553734708402875_5242027857013637120_n

Денес, младиот тим на ЖРК Вардар го очекува “пеколно“ гостување, ние ќе бидеме дел од дербито на 10.коло во женската ракометна  Супер лига. Гостуваме кај тимот на ЖКК Куманово во истоимениот град, екипа која како и нас по првиот круг во суперлигашката конкуренција (9.кола) има 22.бода на своето конто и со која го делиме 2.место на табелата. Досега овој млад тим кој многумина го ... Read More »

Милосављев: Доаѓањето во Вардар е голем чекор во мојата кариера

vardarfans-milosavljev

Дејан Милосављев кој пристигна летово од екипата на Партизан во Вардар, е замената за Штербик кој замина во екипата на Веспрем. Добрите настапи на голот во црвено-црниот дрес му овозможија повик во селекцијата на Србија, од новиот селектор, Ненад Перуничиќ кој го повика за претстојните квалификациски мечеви за пласман на ЕП. Моментално после пет одиграни кола во Лигата на Шампионите, ... Read More »

Давид Стојкоски – Преку “Јуниор„ лигата до успешен голман во кадетскиот тим на РК Вардар

44610458_278354836123552_5226454004950630400_n

Од “Јуниор“ лигата започнува успешната приказна за уште еден млад ракометар. Давид Стојкоски кој моментално е голман во кадетската и младинска екипа на Вардар имаше можност да биде дел од големиот проект на ракометниот клуб Вардар и да го почуствува натпреварувачкиот “дух“ на “Јуниор„ лигата. Потекнува од ракометната школа, Кале од Кичево која е редовен учесник во “Јуниор“ лигата и ... Read More »