Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > Интервјуа (page 2)

Интервјуа

Новогодишно интервју со Трајкоска: На пролет ќе ја напаѓаме „двојната круна“

 ЖРК Вардар, замина на „зимување“ како лидер кој ќе пренесе максимални бодови во плеј-офот од групата-Б. Еден од најдобрите поединци, македонската младинска репрезентативка, голманката со најдолг стаж во тимот, одличната Јована Трајкоска за нашите фанови даде кратко предновогодишно интервју.  За почеток на оваа изјава бараме оцена на есенскиот дел од нашиот голман, за кој оваа сезона 2021/2022 почна навистина рано, ... Read More »

Интервју со Јаничиќ: Во нашиот Вардар ЕМ вложувавме многу во девојките кои се иднината на овој спорт

269858513_2104207469729782_9137012118940954415_n

ЖОК Вардар ЕМ е есенски хит во македонската женска одбојкарска конкуренција, овој млад колектив кој прв пат игра во сениорска лига е лидер за време на зимската пауза. Неговите млади одбојкарски екипи во младинските лиги „жнеат“  успеси оваа есен од сезоната 2021/2022 година. Покрај тоа имавме и голем број на повикани репрезентативки во младинската селекција. Ви носиме интервју со „срцето“ ... Read More »

Михаела Стојановска: Има одлична атмосфера во тимот, затоа „падна“ Металург пред нас

miha3

ЖРК Вардар лани се засили на левата бековска позиција, со  Михаела Стојановска која во нашите редови пристигна од ривалот од Автокоманда, екипата на ЖРК Металург. Тука ги мина сите младински конкуренции,  беше дел и од Македонската кадетска селекција на шампионатот во Италија 2019. Полека за година и неколку месеци оваа млада девојка одлично се адаптираше на нашиот систем, избори место во стартниот состав. Од месец во ... Read More »

Диневска: Верувам во секоја од девојките дека може да даде максимум

1a

Нашиот, ЖРК Вардар е единствената македонска женска ракометна екипа која мина рунда и ги брани боите на земјава во европските клупски купови. Во 2.коло од „Европскиот куп“ со две убедливи победи ја минавме екипата на РК Приштина од Косово. Нов предизвик ни е тимот од Холандија, екипата на Јуро Унирек.  Разговараме со капитенот Бојана Диневска, која го предводи тимот во оваа европска „епопеа“. ... Read More »

Ристова: Јуро Унирек е фаворит, но нашите девојки ќе се борат до последниот атом на силите

ristova-4444

ЖРК Вардар е единствената македонска женска ракометна екипа која мина рунда и ги брани боите на земјава во европските клупски купови. Во 2.коло од „Европскиот куп“ со две убедливи победи ја минавме екипата на РК Приштина од Косово. Следен предизвик ни е тимот од Холандија, екипата на Јуро Унирек. Првиот меч во Скопје ќе се одигра на 13 ноември од 17:00 часот ... Read More »

Ристова: Приштина е зад нас, не треба да се плашиме од предизвикот, дуелот со холандски Јуро Унирек

ristova2

ЖРК Вардар по 3.години повторно играше во европско клупско натпреварување, по заминувањето на “ѕвездениот тим“ сениорскиот состав се формираше од кадетската екипа. Тој тим од пионери го водеше Драгана Ристова, по три години созревање на домашната сениорска сцена тимот започна со европска одисеја. Ристова која со девојките мина пионерска, кадетска, младинска и сениорска лига дочека своите пуленки да ги води ... Read More »

Ристова: Пофалба за девојките и стручниот штаб, тешкиот дуел со Ѓорче го добивме како колектив

dragana

Црвено-црниот тим во оваа сезона влегува амбициозно, подмладен, засилен на стручен и кадровски план со големи очекувања. Ристова Драгана, тренерот на ЖРК Вардар која оваа генерација ја води од пионери, успеа да направи тим кој е во врвот на мак.сениорскиот ракомет и кој ќе игра во европските натпреварувања каде што ќе ја претставува Македонија. Разговараме денес за Вардар фанс со нашиот ... Read More »

Петрушевска: Дафни Агиос Димитриос претставува голем предизвик и тест за мене,но спремна сум да се борам “лавовски”

jov

Една од најдобрите вардарови кошаркарки, постојаната македонска репрезентативка, Јована Петрушевска ја очекува сериозен предизвик. Вардарката деновиве ќе реализира  интернационален трансфер во соседна Грција. По четири години во вардаровиот состав каде што се закити со шампионска титула и Куп пехари, дојде време за нов предизвик.  Има одлични игри зад себе, од репрезентативно ниво беше дел од селекциите У16 две години, и една година ... Read More »

Данески: Ангажманот во ЖРК Вардар за мене претставува голем предизвик

212010568_10219874940326106_8985713232317376235_n

ЖРК Вардар се засили во стручниот штаб ова лето со  кондиционен тренер и физиотерапевт. Нашиот тим е единствена женска екипа досега во Македонија која ќе има свој тренер задолжен за физичката подготовка. Раководството на нашиот колектив вложува напори и покрај ограничените финансиски средства на девојките да им овозможи модерни услови за подготoвка и натпреварување. Кондиционен тренер на тимот ќе биде Борис Данески, етаблиран, млад ... Read More »

Нина Бојаџиска: Огромна чест и задоволство е моето враќање во Вардар, но сега на друга функција

211772462_10219874938326056_3366288207910898756_n

ЖРК Вардар во петокот промовираше двајца нови членови во стручниот дел на тимот, кондиционен тренер и физиотерапевт. Задолжена за здравјето на девојките ќе биде Нина Бојаџиска, за неа ова е практично враќање дома. Имаше ракометна кариера претходно, голем дел  од неа ја мина во црвено-црниот тим. Разговараме за нејзината нова функција и едукацијата со која се стекнала, со неа Вардар добива ... Read More »