Wednesday ,17 January 2018
Последни:
Home > Интервјуа (page 5)

Интервјуа

Никола и Марко Кизиќ: Ние сме првите и единствени кои ја испишуваат спортската историја во нашата фамилија

kizo

Браќата Никола и Марко Кизиќ испишуваат историја во ракометниот клуб Вардар. Двајцата се голмани, а во новата сезона ќе го сочинуваат голманскиот тандем на РК Вардар Јуниор кој е дел од најсилната супер лига. Никола кој е роден на 12.07.1996 и Марко на 22.01.2001 година се деца на Вардар, кои го имаат поминато сите младински екипи на клубот. Многу трофеи, ... Read More »

Дарко Младеновиќ: Се гледам како изграден играч во првиот тим на Вардар, а клубот го гледам меѓу првите во Европа

vardarfans-naslovna

Во следново интервју ве запознаваме со Дарко Младеновиќ, кој изминатата полусезона ја помина во генерацијата на ФК Вардар, родени “2003“ година. Тој дојде од фудбалската школа Фамос и во пролетниот дел постигна четири голови во црвено-црниот дрес. Брзо се наметна во составот, кој го предводеше тренерот Томче Трајановски и важи за квалитетен напаѓач, кој постигна четири голови во пролетниот дел ... Read More »

Александар Бајевски за Вардар Фанс: Верувам дека оваа екипа на Вардар е квалитетна да не израдува и против Копенхаген

vardarfans-bajevski-intervju

Нашиот фудбалски шампион се пласираше во третото квалификациско коло од лигата на шампионите, откако беше подобар во двомечот со екипата на Малме. Со вкупен резултат од 4-2, момците на Гоце Седлоски ја поминаа првата пречка во овој дел од најголемото натпреварување и во следната рунда ќе играат против екипата на Копенхаген од Данска. За импресиите од реваншот против Малме кој ... Read More »

Стефан Крстевски: Во Супер-лигата не очекуваат тешки натпревари, кои ќе бидат уште едно големо искуство за нас младите ракометари

j3

Младинската ракометна школа на Вардар има многу талентирани и квалитетни играчи, кои ветуваат во иднина дека би можеле да стигнат до првиот тим на ракометниот клуб Вардар. Еден од нив е Стефан Крстевски кој пред три години доаѓа во Вардар од Ресен и ги освојува “симпатиите“ на тренерите, кои работат во клубот. Започнува во младинската екипа, за следните две години ... Read More »

Ангеловска Анастасија: “Јуниор лигата„ има голем придонес во развивањето на нас ракометарите

ana

Зад нас е втората сезона на ракометната вардарова “Јуниор“ лига, која и оваа сезона беше успешно реализирана. Кај девојките во генерацијата родени 2002/2003 екипата на РК Делчево Вардар беше “двојно сребрен“ тим. Тие во лигата и зимскиот турнир во својата категорија дојдоа до сребрените медели. Разговараме со Ангеловска Анастасија, бекот на делчевки која е една од најдобрите поединци во оваа генерација ... Read More »

Кристијан Ангелковски: Преминувањето во Вардар Јуниор беше голем предизвик, мојата младост и мотивираност ми овозможија брзо да се вклопам во новиот тим

vardarfans-naslovna

Кристијан Ангелковски е првиот ракометар, кој со само 15 години успеал да заигра за вториот тим на РК Вардар. Минатата сезона, тој беше дел од составот кој го предводеше Стојан Петрушевски, кој се натпреваруваше во најсилната супер лига. Кристијан во Вардар Јуниор, премина од кадетската екипа на црвено-црните и настапува на позицијата пикер. Со Вардар Јуниор успеа да обезбеди опстанок ... Read More »

Легендарниот Зекир за Вардарфанс: Вардар е кадарен за успех во Европа, за мене вистински успех кој го заслужуват навивачите е група во ЛЕ

zeko4

Во пресрет на првиот меч со Малме  ви носиме изјава  од легендата  на ФК Вардар која оставила печат во европските дуели на црвено-црните. Разговараме  со легендарниот голман кој повеќе од деценија го бранеше голот на вардарци Муарем Зекир. Популарниот Зеко покрај другите настапи беше на голот во легендарниот двомеч со ЦСКА-Москава. Тој 13 години беше дел нашиот љубимец и настапи на близу ... Read More »

Алек Сељанац: Успехoт оваа сезoнa се дoлжи нa сите нaс игрaчите и секако тренерот Трајановски

vardarfans-alek

Зад нас е натпреварувачката сезона 2016/17, во која генерацијата на ФК Вардар родени “2003“ година успеаа да станат шампиони на Македонија и да го освојат националниот куп, што не им успеа на ниту една друга генерација оваа сезона. Избраниците на Томче Трајановски имаа 18 победи од 19 одиграни натпревари во регионалната-скопска лига, додека еден дуел го одиграа со нерешен резултат. ... Read More »

Исмет Хајдари: Со одбрана на трофејот покажавме дека сме најдобри, сепак оваа генерација го нема кажано последниот збор, допрва следи вистинското од овие момци

vardarfans-ismet-hajdari

Втора сезона по ред, Вардаровата генерација родени “2004„ година се шампиони на Македонија, откако успеаа да ја освојат детската лига во својата возрасна категорија. Интересно и во двете сезони, првото место го освојуваше екипата на Вардар (2), додека третото му припаѓаше на Вардар (1). Тоа нишно не значи, со оглед дека тренерите, Арсовски и Андовски вршеа подеднаква селекција и во ... Read More »

Тодороски: Ќе дадам се од себе на секој тренинг, на секој натпревар да ја оправдам довербата

fkv

Младите играчи на Вардар, Тимевски и Тодороски прва сезона се на подготовки со шампионот на Македонија. Овие двајца млади играчи заедно со Стојчевски и Колевски, ја предводат листата на млади играчи на Вардар во Австрија. Тодоровски игра на позицијата бек, додека пак Тимевски е голман и работи под надзор на тренерот на голманите Саша Илиќ. Двајцата играчи за клубскиот сајт на Вардар велат: ... Read More »