Sunday ,23 September 2018
Последни:
Home > Интервјуа (page 3)

Интервјуа

Григор Трајковски: Проектот “Јуниор“ лига е добро замислен, преку натпреварите се стекнавме со големо искуство и знаење за ракометната игра

vardarfans-naslovna

Пред нас е четвртата сезона во ракометната “Јуниор“ лига. Дефинитивно најновиот проект на ракометниот клуб Вардар донесе новитети во Македонија за сите деца кои сакаат да се занимаваат со ракомет. Со “Јуниор лигата“ се зголеми интересот за играње ракомет, а токму ова натпреварување им ја исполнува желбата на сите да започнат да се занимаваат со овој спорт. Целта е да се ... Read More »

Александар Грашески: Признанието за најдобар стрелец ми дава поттик да продолжам со добрите игри и резултати, уште еднаш со Вардар покажавме дека сме најдобри во Македонија

vardarfans-nagrada

Генерацијата на ФК Вардар родени “2007“ година трета последователна година успеаа да го освојат трофејот во детската лига. Во големото финале црвено-црните успеаа да го совладаат тимот на Фер Плеј од Охрид. Момчињата на Томче Трајановски одиграа напорна и одлична сезона, а во регуларниот дел се натпреваруваа и со повозрасни екипи, составени од играчи, родени “2006“ година. По одигрување на ... Read More »

Андреа Илиќ: Наградата “најдобар кадетски голман“ ми е поттик за нови успеси

333

Минатата недела во Куманово се одигра завршниот Ф4  ракометен турнир во кадетска женска конкуренција. Вардар Јуниор по храбрата игра во полуфиналето во кое го победија Металург обезбеди финале со домаќинот, ЖРК Куманово. Сепак Александар Царчев на располагање имаше само десет ракометарки, од кои два голмани,  и две повреднеи, и така го одигравме и финалето против екипата на Куманово. Сребрената позиција ... Read More »

Никола Спасовски: Преку “Јуниор“ лигата допрва ќе се откриваат таленти, наградата за најдобар голман ми значи многу и ми е потик да работам за да стигнам до целта

vardarfans-naslovna

На завршниот турнир во “Јуниор“ лигата, кај генерацијата родени 2004/05 година првото место му припадна на тимот на Илинден, кој го одбрани трофејот во ова натпреварување. Избраниците на Дарко Јанев во големото финале го победија тимот на Карпош од Куманово. Претходно во полуфиналето беа подобри од тимот на Урдаревски. Во следното интервју ќе ве запознаеме со голманот на шампионскиот Илинден, ... Read More »

Атлетика! Завировски: Ќе изгинам утре на Скопски маратон и резултатот мора да дојде

d10

Утре,6-ти мај (недела) не очекува  вистински празник за долгото трчање не само во нашата земја туку и во регионот. 10.000 тркачи од околу 60 земји од целиот свет. Река од луге низ Скопските улици. Битка со километрите, битка самиот со себе, битка со ривалите. Низ директен пренос на МТВ1 со почеток во 8:20 часот. Иако стартот во маратонот ништо незначи, ... Read More »

Леонид Чорогунов: Многу ми значи наградата за најдобар голман, таа е доказ дека е препознаен мојот труд и квалитет

vardarfans-naslovna

Изминатиов викенд се одигра завршниот турнир во пионерската лига. Ракометарите на Вардар се нови шампиони на Македонија, откако успеаа во големото финале да ја победат екипата на Аеродром и тоа убедливо со резултат 27:20. Избраниците на Будумир најмногу покажаа оваа сезона, на 14 одиграни мечеви имаат 14 победи и на крајот заслужено го освоија трофејот. Голема заслуга за тоа има ... Read More »

Дамјан Марковски: Се надевам и верувам дека сите како тим ќе ја одбраниме двојната круна од минатата сезона

30184879_1619089538167246_1434086644_n

Во регионалната -скопска лига започна третиот и последен круг на натпреварување по што ќе биде познат новиот шампион во овој скопско-кумановски регион. Вардар не успеа во вторникот да го совлада тимот на Работнички и да биде поблиску до титулата, иако се уште се наоѓаат на врвот на табелата со големи шанси да бидат старо-нови шампиони во ова натпреварување. Иако на ... Read More »

Симона Грујовска: Дебито за сениорската екипа на Вардар јуниор е голема чест, но и мотив за мене за во иднина

s1

Екипата на Вардар Јуниор во рамки на 23.коло од  женската Супер лигата  го пречекаа тимот на ЖРК Гевгелија.   Вардарки триумфираа со одлична игра особено во вториот дел, кога на мечот  победивме со 36-24, овој период го одбележа успешното деби на 14.годишната голманска надеж Симона Грујовска.   Во 34.минута тренерот  и даде прилика за деби на младата голманска и иднина на црвено-црните, Симона Грујовска  која има само ... Read More »

Наум Ангелов: Наградата за најдобар голман е дело на сите мои соиграчи, ќе направиме се до крајот да ја освоиме двојната круна во лигата и купот

koloniq-cup-75

Наум Ангелов го брани голот на вардаровата генерација родени “2004“ година која се натпреварува во регионалната-скопска лига. Ова момче има интересна приказна околу неговите спортски почетоци, кои не се поврзани со фудбалот. Веќе четврта година е дел од најголемиот клуб во Македонија, каде најпрво започнува како играч, а подоцна е откриен неговиот талент за голман, кој неодамна на еден турнир ... Read More »

Ивона Трпевска: Ние сме млада и нова екипа, која треба уште да учи, во иднина посакувам само успеси

vardarfans-tekst1

Ивона Трпевска е 16-годишна млада и надежна ракометарка која настапува за екипата на Вардар Јуниор, која се натпреварува во најсилната супер лига. Таа ја игра својата четврта сезона во црвено-црниот дрес и ги има поминато младинските категории на Вардар. Настапува на позицијата десно крило и е младинска репрезентативка на Македонија. Во следново интервју ве запознаваме со Ивона Трпевска, која игра ... Read More »