Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 61)

Куглање

КУГЛАЊЕ! Официјално, Светската федерација го потврди учеството на Вардар на “Светскиот куп“

vardarfans-301-660x330

Официјално е потврдено учеството на нашите црвено-црни куглари на “Светскиот куп“. Откако како што претходно беше познато вардарци се подготвуваа за овој настан требаше да се официјализира истиот. Одговорните во клубот пратија соодветна апликација до Светската федерација за куглање ( FIQ NBC ), а истата официјално потврди дека ние сме учесници на овогоднешното издание на овој европски турнир каде има   ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар ќе учествува на силен турнир во Бања Лука

ОСНОВАЧИТЕ НА  КУГЛРАСКИ КЛУБ ВАРДАР !!!

Црвено-црниот кугларски колектив доби одлична понуда од шампионот на Босна и Херцеговина во куглање, имено тимот КК Ревита прати покана за учество на Вардар на силен турнир. Вардарци ја прифатија веднаш поканата  од тимот на шампионот на Босна. Овој силен турнир е подготвителен за нас и другите тимови за предизвиците во кугларска Европа оваа пролет. Повод по кој се организира ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар во октомври ќе учествува на “Светскиот куп“ во Италија, Бранко Митиќ ново име во ростерот на Димитровски

Момците од кугларскиот клуб  Вардар годинава во октомври ќе учествува на “Светскиот куп“ во Болчано-Италија. Избраниците на Димитровски Драги оваа сезона освоија две втори места во македонското куглање, тие беа вице-шампиони во Купот на Македонија и во Македонската кугларска лига. Шампионот кугларскиот клуб Макпетрол се одлучи да учестувава на НБЦ-купот кое е трето по квалитет натпреварување во кугларска Европа, па ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Нови договори за девет играчи кои останаа во Вардар по крајот на преодниот рок

12728827_1152473028120132_6878739501207019149_n-660x330-660x330-660x330

Летниот преоден рок во Македонската кугларска лига   за сезоната 2016/2017   е веќе завршена работа, а  во истиот за нашиот црвено-црн кугларски колектив КК Вардар немаше поголеми турбуленции освен едно заминување. Единствен кој го напушти КК Вардар беше Дане Јакимовски, тој својата кариера ќе ја продолжи во ривалот на црвено-црните актуелниот “двоен шампион“ на земјава екипата на КК Макпетрол. Новата сезона ја ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Јакимовски Дане фала за изминатите две години во Вардар

13480297_10206764420011292_1076088218_n

Правилата на кугларска федерација на Македонија велат дека летниот преоден рок во Македонската кугларска лига   за сезоната 2016/17 започна на 20.05.16 година, а заврши на 20.06.16 година. Сепак црвено-црните добија недела повеќе заедно со Макпетрол за да решат околу преминувањето на еден играч од нашиот тим кај нашиот ривал, стануваше збор за Дане Јакимовски. Освен ова заминување овој летен ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар го задржа ростерот во предниот рок, единствено Дане Јакимовски замина во Макпетрол

12728827_1152473028120132_6878739501207019149_n-660x330-660x330

Според правилата на кугларска федерација на Македонија летниот преоден рок во Македонската кугларска лига   за сезоната 2016/17 започна на 20.05.16 година, а заврши на 20.06.16 година . Во истиот за нашиот црвено-црн кугларски колектив КК Вардар немаше поголеми турбуленции освен едно заминување. Велат тимот што победува не се менува, па  така воден од оваа позната изрека нашиот Кугларски клуб Вардар ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Одличен настап на Влаќевски за светската селекција и место во топ-6 на ревиалниот дуел

yy

Викендов што е зад нас поточно во саботата кугларскиот “Моцарт“ играчот на црвено-црниот кугларски колектив Бојан Влаќевски беше во  Фекетиќ-Република Србија, каде  настапи на ревијален меч   за “светската селекција“.  Ревиалниот дуел  се одигра  на свечено пуштање на нова куглана во тоа населено место. Во дуелот  се сретнат светскиот шампион кугларската селекција на нашиот северен сосед Република Србија и “светската ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Влаќевски пристигна во Фекетиќ каде утре ќе настапи за “светската селекција“

vl

Кугларскиот “Моцарт“ играчот на црвено-црниот кугларски колектив Бојан Влаќевски денес пристигна во Фекетиќ-Република Србија. Тој кај нашиот северен сосед во текот  на  утрешниот ден ќе настапи на ревијален меч   за “светската селекција“.  Влаќевски доцна синоќа замина од Скопје за Фекетиќ  за да биде дел од собирот на најдобрите. Ревиалниот дуел ќе се одигра  на свечено пуштање на нова куглана во ... Read More »

Драги Димитровски човекот кој животот го посвети на куглањето, лидерот кој од клупата го води Вардар до врвот

df-660x330-660x330

Вардар фанс како неуморен поддржувач на се што е “Вардар“ ви носи сторија за еден помалку промовиран член на големото црвено-црно семејство, голем човек, тренерот, стратег, предан спортист,  кормиларот на црвено-црниот кугларски колектив Драги Димитровски. Тој својот живот му го посвети на овој “мал спорт“ со голема душа. Истиот е еден од најуспешните и најдолготрајните кугларски тренери во Македонското куглање. ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Влаќевски: Чест е да се игра за светската репрезенација, со Вардар очекувам наесен одличен настап на “Светскиот куп“ во Италија

hhk1

Во црвено-црниот кугларски колектив имаме чест да еден од двата лидери биде кугларскиот “Моцарт“ Бојан Влаќевски. Тој заедно со Димитровски Димитар  се главни полуги во нашиот состав. Станува збор за двата најдобри играчи во Македонија кој слободно може да се каже дека се на ниво на светските ѕвезди во овој спорт. Влаќевски покрај тоа што е лидер на тимот, често ... Read More »