Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 59)

Куглање

(ФОТО) Куглање! Тројца вардарци вчера солидно настапија на ’’Светскиот куп“ , денес нови тројца искачаат на мегдан

kugla

Вчера во  Болцано-Италија се одигра првиот натпреварувачки ден на   најквалитетното кугларско натпреварување  “Светскиот куп“, тоа е собирот на најдобрите 14 екипи на планетава. Тројца наши куглари  одиграа вчера на првиот натпреварувачки ден за нас.  Другите   тројца според програмата ќе играат денес. Тренерот Драги Димитровски се одлучи вчера да   ги  употреби ударното вардарово дуо најдобриот македонски кугларски пар Бојан Влаќевски -Димитровски Димитар и  Младен ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Ударното вардарово дуо Влаќевски-Димитровски и одличниот Донковски денес ќе настапат на “Светскиот куп“

kuglanje

Во Болцано-Италија се одржува најквалитетното кугларско натпреварување  “Светскиот куп“,  тоа е собирот на најдобрите 14 екипи на планетава. Вардар на ова најсилно кугларско натпреварување ќе ја преставуваат Република Македонија. Според планот за настапи денес веќе нашите момци ќе се појават на патеките. Тројца наши куглари ќе настапат денес, а пак другите тројца според програмата ќе играат утре. Веќе се познати имињата ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардарци пристигнаа вчера во Италија, денес и во четврток ќе настапат на “Светскиот куп“

kugla-0

Во неделата експедицијата на црвено-црните куглари се упати од нашиот главен град Скопје за Болцано-Италија каде од денес почнува “Светскиот куп“ , собирот на најдобрите 14 екипи на планетава. Нашите момци во текот на вчерашниот ден пристигнаа во Италија , одкако се сместија почнаа со адаптација на новата средина пред почетокот на овој најтежок европски предизвик за нив. Вардар на ова ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Драги Димитровски: Во Италија одиме да се надигруваме со најдобрите европски куглари

dragi

Избраниците на Драги Димитровски , кугларите на Вардар  се во  Болцано во Италија. Тие таму ќе настапат на  најголемиот европски предизвик во нивната млада историја. Вардарци  ќе се сретнат со 14 најсилни европски екипи на “Светскиот куп“, собир кој е висококвалитетен турнир. Нивниот тренер г-н Драги во изјава за нашиот вардаров веб-сајт говори за подготовките кои претходеа на овој настан, во кои имаше ... Read More »

КУГЛАЊЕ! “Успешна контролка“ пред заминувањето во Болцано на Светскиот куп на вардарци

Ситно бројат избраниците на Драги Димитровски пред заминувањето на почетокот од викендов за Бочлано во Италија каде ги чека најголемиот европски предизвик во нивната млада историја. Тие ќе се сретнат со 14 најсилни европски екипи на “Светскиот куп“, собир кој е висококвалитетен турнир. По тој повод вчера во кугларницата “Мусандра“  која од сезонава ќе биде наш домашен терен, се одиграа тест ... Read More »

(ВИДЕО) Вардаровите куглари Влаќевски и Димитровски гости во “ Македонија наутро“

Во утринската емисија на државната телевизија МТВ, “ Македонија наутро“ гости беа двајца куглари на црвено-црниот кугларски колектив. Од Вардар поканети во емисијата се: “кугларскиот Моцарт“ еден од двајцата најдобри вардарови куглари Бојан Влаќевски и харизматичниот потпреседател и куглар на нашиот тим Дарко Димитровски. Тие појаснија неколку работи околу “Светскиот куп“ кој не очекува наскоро и околу куглањето. Погледнете во продолжение во ... Read More »

(ФОТО) Вардар го дозна распоредот во кугларската лига, прво коло супер дерби со шампионот КК Макпетрол

Македонската кугларска лига-МКЛ стартува во средината на идниот месец поточно на 15 октомври со мечевите од првото коло во истата. Веќе се познати сите пет есенски кола во МКЛ, таа годинава брои како и изминатата сезона шест екипи каде покрај нашиот  КК Вардар, учестуваат: шампионот Макпетрол, ГТЦ Мусандра, 18 Август, Хераклеа и Тутунски Комбинат. Вардар оваа сезона ќе ги игра ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар на 2-ри октомври патува за Италија на “Светскиот куп“, потоа го очекува прво коло во МКЛ, дерби со Макпетрол

Избраниците на Драги Димитровски членовите на црвено-црниот кугларски колектив ги очекува пеколен октомври. Тие од август се подготвуваат за предизвиците во следниот месец. Тренираа во Скопје, одиграа контролка која ја добија со градскиот ривал екипата на КК ГТЦ Мусандра и учестуваа на силен турнир во Бих. Тие во Бања Лука-Република Српска (БиХ) ја имаа најсилната контролка во овие подготовки каде ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар го победи ГТЦ во “контролка“, дуото Димитовски-Влаќевски повторно делеше лекции

Вчера во кугларницата “Мусандра“ лоцирана во градскиот трговски центар во Скопје се одигра пријателски тест дуел помеѓу екипата на КК ГТЦ и нашиот црвено-црн кугларски колектив. Во истиот поуспешни беа избраниците на Драги Димитровски кои ја однесоа победата на овој тест-натпревар, со над 130 “соборени дрва“ предност во крајниот резулат. На мечот екипата на ГТЦ која е домаќин на мечевите ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар деновиве со нови договори за сите девет играчи

Кугларскиот колектив “Вардар“ од почетокот на месец август вредно под будното око на шефот на стручниот штаб Драги Димитровски се подготвува за новата сезона 2016/2017. Покрај долгите подготовки во Скопје тие патуваа за Бања Лука-Република Српска-БиХ каде беа дел од меѓународен турнир. Во првиот ден во групниот дуел со екипата на КК Ревита (Шампион на Босна и Херцеговина), КК Белград (Шампион ... Read More »