Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим (page 32)

Прв Тим

(СТРИМ) РК Алкалоид – РК Вардар

315779519_564565379010714_1402153019025854431_n

Денес во спортската сала во населбата Автокоманда, ќе се одигра натпреварот од 11.коло во групата А од ракометната Супер Лига, на кој ќе се сретнат екипите на Алкалоид и Вардар. Натпреварот кој ќе стартува во терминот од 18:00 часот ќе можете да го проследите на СТРИМ. Read More »

РК Алкалоид – РК Вардар, пренос на МТВ-3

blesok-na-lazarevski-savrevski-i-dobrkovikj-za-nov-triumf-27553

Утре на програмата е новото коло во ракометната Супер Лига, во кое ќе се сретнат екипите на Алкалоид и Вардар. Се работи за екипи кои се пласирани на првите две места во групата А. Директен пренос од утрешниот натпревар кој стартува од 18:00 часот ќе можете да проследите на МТВ-3. Натпреварот ќе се одигра во спортската сала во населбата Автокоманда. Read More »

Во сабота, РК Вардар гостува кај екипата на Алкалоид, средба на екипите кои се пласирани на првите две места во групата

311045110_538730944927491_3558710944527593601_n

Во сабота (19.11) ќе се одигра дерби натпреварот од 11.коло во групата А, во кое ќе се сретнат екипите на Вардар и Алкалоид. Натпреварот го карактеризираме како дерби, со оглед дека играат лидерот, Вардар кој после десет одиграни кола има максимални 30 освоени бодови, и Алкалоид кој се наоѓа на второто место на табелата со 27 освоени бодови. Натпреварот во ... Read More »

РК Вардар: Јагуриновски и Аларов се наши нови засилувања

314802519_560903056043613_4678421240242414661_n

Преземено од официјалната страница на РК Вардар 1961: Иако сезоната е во тек, и Вардар е лидер во својата група во првиот дел од сезоната, клубот веќе работи на засилувања за следната сезона. “Црвено-црните” планира да има тим составен од повеќе македонски репрезентативци и квалитетни странски засилувања со кои ќе може да биде конкурентен на меѓународна сцена. Првите две засилувања ... Read More »

РК Вардар е добитник на наградата „13 Ноември“

315436305_560335482767037_8377446264498835423_n

Ракометниот клуб Вардар ја доби наградата „13 Ноември“ од областа на спортот што ја врачи градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска. Наградата е за „претставување на град Скопје пред спортската јавност во Европа и за неизмерната радоста на сите скопјани“. Вардар е убедливо најдобриот ракометен, па и спортски тим од Скопје кој со години успешно го претставува градот Скопје и Македонија ... Read More »

Вардарци стигнаа до двоцифрен број на победи, преглед на колото во ракометната Супер Лига

vardar-prilep-12.11.2022-27646

Се комплетираше 10.коло во групата А од ракометната Супер Лига. До својата десетта последователна победа стигна екипата на Вардар, додека дербито во групата му припадна на Алкалоид кој славеше на гостувањето кај Охрид, а до прв триумф сезонава стигна и екипата на Вардар Неготино.  Комплетни резултати од 10 коло во групата А: Куманово – Вардар Неготино  26:27 Вардар – Прилеп  ... Read More »

Чувара прв стрелец, Вардар убедлив со Прилеп

cuvara-640x330

Ракометарите на PK Вардар 1961, денес беа домаќини на Прилеп и  го совладаа тимот  со 41-27,  ова беше средба во рамките на 10.коло на Супер лигата. Момците на Владо Недановски во Групата-А имаат 10/10 и максимални 30.бода. Гостинот од Прилеп  парираше само на почетокот, имаше резултатски приклучок се до 6-7, по што црвено-црните беа тимот кој имаше повеќе од играта. Ние бевме поефикасни, ги ... Read More »

Осум вардарови ракометари, на поширокиот список на селекторот Лазаров

312359483_5205157679588360_4375925472806251976_n

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за IHF MEN’S WORLD CHAMPIONSHIP 2023 POL/SWE. Машката сениорска репрезентација на Македонија на претстојното IHF MEN’S WORLD CHAMPIONSHIP 2023 кое ке се одржи во Полска и Шведска, е дел од групата Ф заедно со репрзентациите на Холандија, Норвешка и Аргентина. На поширокиот список на играчи од редовите ... Read More »

Екипата на Прилеп е следен противник за РК Вардар

rk

Во сабота (12.11), во рамките на 10.коло во ракометната Супер Лига, Вардар е домаќин на Прилеп. Натпреварот во сабота ќе се одигра во С.Ц.Јане Сандански со почеток од 12:30 часот. Женска судиска двојка ќе биде задолжена за правдата на овој натпревар. Се работи за Марија Илиева и Силвана Карбеска од Скопје, додека делегат ќе биде Камер Металари. После девет одиграни ... Read More »

Продолжува победничката серија на РК Вардар, преглед на 9.коло во Супер лигата

306633116_502812378519348_4817958807386571265_n

Ракометарите на Вардар стигнаа до својата деветта последователна победа сезонава во рамките на Супер лигата. Црвено-црните ја оправдаа фаворитската улога и славеа на гостувањето кај екипата на Бутел. До победи во ова коло стигнаа и екипите на Алкалоид, Охрид и Струга. Комплетни резултати од 9.коло во групата А: Вардар Неготино – Струга  24:26 Бутел – Вардар  23:26 Прилеп – Охрид  ... Read More »