Monday ,24 January 2022
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим (page 7)

Втор тим

Мишевски од Вардар премина во француски Гренобл

mise

Младиот  ракометар, Марко Мишевски како што веќе беше познато пред околу месец стави крај на соработката со  европскиот шампион Вардар. Тој сега најде ангаржман во Фрнација. Па така   за првпат во својата кариера ќе заигра во странство. Уште пред  подготовките се знаеше дека тој нема да ги одработи истите и дека ќе бара нов предизвик. Негов нов клуб ќе биде ... Read More »

ЖРК Вардар и Јуниор во петок ќе ги дознаат ривалите во Суперлигата

0

Двете сениорски екипи на ракометниот црвено-црн клуб, ЖРК Вардар и РК Вардар Јуниор во петок ќе го дознаат распоредот и ривалите за почетните кола во Супер лигата. Двата тима ќе ги започнат од веднаш настапите во најсилната ракометна конкуренција, а пак европскиот првак Вардар ќе се приклучи дури во плеј-офот во април месец. Во информацијата од федерацијата се вели: . ... Read More »

Кизиќ забележа 10 одбрани во поразот на Македонија од Данска

68315794_2123259114444914_1242328120820760576_n

После две последователни победи, кадетската машка ракометна репрезентација загуби од селекцијата на Данска, на натпревар од 4. коло на СП кое се одржува во Скопје. Избраниците на Данило Брестовац дадоа силен отпор, но крајот беа поразени од Данска, со резултат 26:29. Противникот подобро го отвори мечот, стигна и до три гола позитива, на кои Македонија брзо одговори и со серија ... Read More »

Кадетите на Македонија го победија Бахреин, Марко Кизиќ имаше 12 одбрани

vardarfans-kadeti

Втора последователна победа за кадетската ракометна репрезентација, на Светското првенство кое е актуелно во нашиот главен град. Македонија во третото коло од групата за противник ја имаше селекцијата на Бахреин, која ја совлада со резултат 27:25. Во најголем дел од мечот имавме предност, највисоката беше четири голови разлика. Истава позитива ја имавме и во двата дела од натпреварот, но слично ... Read More »

Македонија стигна до првата победа на СП, Кизиќ повторно имаше двоцифрен број на одбрани, Карапалевски постигна два гола

67806099_2363736077007989_2850084995626696704_n

Машката кадетска ракометна репрезентација на Македонија стигна до првата победа, на светското првенство кое се одржува во Скопје. Во еден до крај неизвесен натпревар, нашата селекција издвојуваше триумф со резултат 37:34. Повторно избраниците на Данило Брестовац не беа на своето ниво, па мораа да се намачат во текот на сите 60 минути за освојување на првите бодови. Најголемата позитива која ... Read More »

Лош старт на СП, кадетите на Македонија поразени од Аргентина

67721059_2360310020683928_2720151196856745984_n

Кадетската ракометна репрезентација со пораз стартуваше на Светското првенство, откако вечерва во С.Ц. Борис Трајковски изненадувачки бевме поразени од селекцијата на Аргентина. Селекцијата на Аргентина прва имаше можност да поведе со два гола разлика, но вардаровиот голман, Марко Кизиќ спречи удар од пенал на противникот. Македонија го користи тоа и во следниот напад реализира удар од седум метри за да ... Read More »

Вардар Јуниор денес ќе го „тестира“ Бахреин

6

Веќе три дена се отпочнати подготовките на екипата на Вардар Јуниор, тие се подготвуваат во Спортскиот центар „Јане Сандански“.  На нашиот сајт може да видите фотогалерија од нивниот вчерашен попладневен тренинг, истата може да ја погледнете ТУКА. Денес тие ќе го играат првиот контолен дуел, ривалот е егзотичен. Станува збор за кадетската селекција на Бахреин која е допатувана во Скопје ... Read More »

(Фотогалерија) Вардар Јуниор работи под „полна пареа“

47

Вардар Јуниор од почетокот на оваа недела ги започна подготовките за новата сезона 2019/2020 година. Момците под будното око на Стојан Петpушевски и Пепи Манасков ги одработуваат базичните, кондициони подготовки во Спортскиот центар “Јане Сандански“ во Скопје. Read More »

Виктор Крстевски по една година се враќа во Вардар, овој пат во вториот тим

vardarfans-analiza1

Младиот состав на Вардар Јуниор во текот на вчерашниот ден ги стартуваше подготовките за новата натпреварувачка сезона. Тренерскиот тандем, Петрушевски-Манасков во новата сезона ќе има тешка задача да обезбеди опстанок за тимот на Вардар Јуниор, во Супер Лигата. Заминаа неколку ракометари, меѓу кои и поискусните Мартин Димов, Андреј Петковски, потоа Александар Нанов и Даниел Ставровски. Вардар Јуниор во новата сезона ... Read More »

Новиот член на Вардар Јуниор-Васил Гогов, млад и талентиран голман кој доби шанса да работи со Европскиот првак

gogov

Нов голман на вториот сениорски црвено-црн колектив, Вардар Јуниор кој е предводен од Стојан Петрушевски е младиот „чувар на мрежата“ Васил Гогов. Тој премина во нашиот табор од тимот на РК Астраион-Струмица. Станува збор за млад и екстра талентиран голман, кој има одлични квалитети пред кој секако е многу работа за да се надградува и да ги стигне ракометните височини. Тој ... Read More »