Monday ,24 January 2022
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим (page 6)

Втор тим

Вардар Јуниор без бодови од гостувањето кај Металург

47-660x3301-660x330

Актуелниот освојувачот на Купот на Македонија, тимот на Металург дојде до лесна и убедлива победа  против Вардар јуниор. Сино-белите триумфираа со високи 41:17. Домаќинот го исконтролира дуелот на самиот почеток кога отвори со високи 4-0. Потоа од минута во минута ја зголемуваше предноста над младиот црвено-црн тим. За кратко отидоа на плус осум поведувајќи со 10-2, потоа момците на Петрушевски и Манасков ... Read More »

Во сабота Вардар Јуниор ќе гостува на екипата на Металург

11-1

Екипата на Вардар Јуниор во сабота ќе го одигра 2.коло во рамките на Супер машката лига. Избраниците на Стојан Петрушевски во сабота гостуваат на екипата на Металург, натпревар кој ќе се одигра во спортската сала во населбата Автокоманда. Металург е фаворит на натпреварот, додека младите вардарци ќе се обидат да изненадат. Во првото коло Вардар Јуниор претпре пораз од Радовиш, ... Read More »

Радовиш не дозволи изненадување и го победи Вардар Јуниор на отварање на сезоната

97292-chuden-mech-vo-radovish-eden-rakometar-postigna-13-drug-15-gola

Младиот состав на Вардар Јуниор со пораз ја стартуваше новата сезона во машката супер лига, откако беше поразен на гостувањето кај екипата на Радовиш. Со оглед дека настапивме без неколку ракометари, можеби и се очекуваше победа на домашниот тим на овој дуел, кој имаше постојано водство и контрола на резултатот во текот на целиот меч, освен во еден период од ... Read More »

Во сабота, Вардар Јуниор ја отвара сезоната во Супер Машката Лига, со гостување кај тимот на Радовиш

vardarfans-junior1-660x330

Во сабота стартува најсилната Супер Машка Лига во Македонија. Сезоната ќе ја отвори екипата на Вардар Јуниор која гостува во Радовиш на истоимената екипа. Младиот состав на Вардар Јуниор, кој повторно од клупата ќе биде предводен од Петрушевски и Манасков ќе има повторно тешка задача да обезбеди опстанок во најсилната домашна лига. Од минатата сезона во екипата ги нема Мартин ... Read More »

Две победи за РК Вардар Јуниор пред стартот на новата сезона

vardarfans-junior-660x3301-660x330-660x330

Екипата на Вардар Јуниор ги игра последните контролни натпревари пред почетокот на новата натпреварувачка сезона. Избраниците на Стојан Петрушевски и Пепи Манасков во изминатиов период одиграа два пријателски дуели и тоа против екипи, кои се дел од Супер Лигата. На гостински терен младиот состав на Вардар Јуниор направи изненадување и ја совлада екипата на Струга со резултат 26:23. Одигравме меч ... Read More »

Распоред за дуелите на Вардар Јуниор во Суперлигата

62-638x330

Ракометната федерација на својата веб-страница го постави календарот за новата сезона во машката Супер лига. Во него се познати колата од есенскиот дел и паузите поради репрезентативните настапи.  Супер  лигата во машка конкуренција ќе започне на 7 септември. Екипата на Вардар јуниор ќе игра во домашното првенство, а првиот тим на Вардар ќе се приклучи директно во плејофот по завршување ... Read More »

Вардар Јуниор започнува со гостувања кај Радовиш и Металург

47-660x330

 Супер  лигата во машка конкуренција ќе започне на 7 септември. Екипата на Вардар јуниор ќе игра во домашното првенство, а првиот тим на Вардар ќе се приклучи директно во плејофот по завршување на регуларните 18 кола. Првиот дел од сезоната е планирано да заврши на 14/15 декември 2019. На пролет 2020 ќе се одиграат преостанатиот дел од натпреварите и најдобрите ... Read More »

СП: Совладана Аргентина за крај, Ќосевски и Кизиќ со свој придонес

mkd2

Вчера,  Македонската кадетска ракометна репрезентација ѝ се одмазди на Аргентина во мечот за пласман  и заврши на 13. позиција. На последниот натпревар за нас  на Светското првенство кое се игра во Скопје дојдовме до победа со три гола предост, 29-26. Нашите момци водеа во текот на целиот натпревар, за разлика од мечот во групата сега го контолиравме текот на средбата ... Read More »

Немавме сили за победа над Португалија, Кизиќ повторно одличен впиша 15.одбрани

68315794_2123259114444914_1242328120820760576_n-660x330

Вчера, кадетската ракометна репрезентација на Македонија  испадна на првата  нокаут-средба на Светското првенство (СП) кое се игра во Скопје. Момците се бореа сепак  немаа сили па  доживеавме  пораз од Португалија  со четири гола негатива,  29-25. Првиот дел го привршувавме рамноправно и со активен резултат, пред самиот крај беше 12-12, со серија 0-3 португалците успеаа да одат на одмор со резултат 12-15. Изнајдовме ... Read More »

Пренос на Телма од дуелот Македонија-Португалија

1-610x267

Вечерва со почеток во  20:45  часот, репрезентацијата на Македонија до 19 години ќе го одигра мечот 1/8-финалето на Светското првенство против Португалија кое се игра во Скопје. Во нашата селекција има четири играчи на ракометниот клуб Вардар.  Пошироката јавност мечот на кадетите во СЦ „Борис Трајковски“ ќе може  да го проследи во директен пренос на ТВ Телма. Покрај ова федерацијата ... Read More »