Tuesday ,27 February 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 528)

Прв тим

Вардар го преслуша Металург

739c5acb083c7e4f13b8260c1f51aa4484-w=1685-h=1123

Во рамките на 15-коло во ПМФЛ,Вардар дома го пречека Металург. Уште еднаш Вардар покажа дека оваа есен е преголем залак за избраниците на Срџан Захариевски. Уште на самиот старт Вардарци играа надмоќно,првиот гол дојде во 14 минута,кога по една убава акција од левата страна,проработе ерменската врска во Вардар овој пат Хамбарџумјан му асистираше а Дашјан погоди за 1:0 После овој ... Read More »

Вардар славеше минимално против Брегалница

73f44ed2e7fafa4cacb35869679ce1e847-w=1867-h=1140

Стариот должник од минатата сезона екипата на Брегалница од Штип гостуваше во Скопје после болниот пораз на домашен терен од Вардар со гол во 90 минута. Натпреварот започна тивко,без многу шанси.Вардар напаѓаше,а Брегалница добро се бранеше во текот на 30 минути од првиот дел.Во 34 минута по една убава акција на Вардар свој слалом имаше ерменскиот фудбалер Артак Дашјан,кој по серија ... Read More »

Победа за навивачите,Вардар славеше во Тетово против Шкендија

739f6e8e75e34c4dfd863e6e433e989aa2-w=1200-h=800

Дербито на колото во ПМФЛ овој викенд беше во Тетово,се судрија можеби најголемите претенденти за титулата оваа година Шкендија и Вардар.Натпреварот се играше пред полни трибини,но тоа беше поголем мотив за докажување. Натпреварот започна како и секогаш со предпазливост на двете страни,во главно со игра на средината на терeнoт.По само шест минути игра Филип Петковски доби одлична топка во празно ... Read More »

Втор чин на Вардар и Пелистер овојпат во Скопје

7398ee82228a4a4a349d59e7a64f4e61ac-w=1020-h=400

По бурното прво коло во Битола повторно на мегдан излегоа најголемите ривали во Македонија,Вардар и Пелистер. Натпреварот започна сиромашно кога е во прашање публиката и атносверата на овој меч,најголемите подржувачи на Пелистер Чкембарите за жал не им беше дозволено да го гледаат својот миленик во Скопје,додека пак на другата страна како и секојпат популарните Комити му беа верна сенка на ... Read More »

Вардар подобар од Работнички во градското дерби

                                                                 Градското дерби помеѓу Вардар и Работнички за жал години наназад веќе примамува многу малку гледачи на нашиот најубав стадион.Натпреварот го следеа едвај 500-600 луѓе. Натпреварот започна,уште на почетокот ... Read More »

Вардар несреќно загуби два бода

0123456

Најтрофениот колектив во нашава земја,екипата на Вардар се сретна со тетовска Ренова во рамките од ПМФЛ.По традиција Ренова секогаш важела за тврд и незгоден противник кога игра против Вардар. Натпреварот започна како што и се очекуваше,со доминација и посет на топка на играчите на Вардар,а тетовчани својата шанса ја чекаа по грешка на домакините преку своите брзи играчи да создаде ... Read More »

ФК Вардар повторно проработи и го прегази Металург

738288e753130141cdae801678d8a7d74d-w=1778-h=1096

Екипата на Фк Вардар издвојува убедлива победа од 1:4 против Металург,во рамките на петото коло од ПМФЛ.Со оваа победа Вардар ја прекина традицијата без победа против Металург на гостински терен,која трае цели 22 натпревари.Во 3 минута треба да ја одбележиме полу шансата на Дашјан,неговиот удар завршува над голот.Веќе во 7 минута екипата на Вардар доаѓа во водство од 0:1 со ... Read More »

ФК Вардар одигра без голови во Турново

737dde5c61331a4d949179f3b0830cbb9e-w=1020-h=400

Екипата на Фк Вардар за само три дена,запиша уште еден нерешен резултат,овој пат против екипата на Хоризонт Турново играјќи без голови 0:0.Сергеј Андреев и на овој натпревар започна со оние играчи,во кои имаше доверба и на претходните дуели,со таа разлика што во првиот состав се најде Виктор Серафимовски,а го немаше Јасир Асани.Првата шанса за гол може и најголема на натпреварот ... Read More »

Тетекс и Вардар ги поделија бодовите

clip_image002

Во четвртото коло од ПМФЛ лидерот на табелара екипата на Вардар беше запрена да дојде до својата четврта победа во низа и да се зацврсти на првата позиција на табелата.Вардар поведе уште на стартот на натпреварот кога по една долга топка,Ивановски убаво се снајде во шеснаесетникот и биеше во небранетиот агол на голманот Манчевски. Во продолжението од средбата Вардар имаше ... Read More »

Михајло Костиќ еден од најзаслужните за добриот старт на ФК Вардар

kosta

Србинот Костиќ кој исто така се приклучи на експедицијата во Австрија,е еден од најзаслужните за добрата физичка подготвеност на екипата во првите две кола.Како и што се очекуваше ФК Вардар доби на сила таму каде што можеби минатата сезона највеќе фалеше,тоа беше физичката подготвеност на фудбалерите. Како што можевме да видиме во минатат сезона проблемот беше јасен,фалеше кондициска подготвеност на ... Read More »