Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 529)

Прв тим

Михајло Костиќ еден од најзаслужните за добриот старт на ФК Вардар

kosta

Србинот Костиќ кој исто така се приклучи на експедицијата во Австрија,е еден од најзаслужните за добрата физичка подготвеност на екипата во првите две кола.Како и што се очекуваше ФК Вардар доби на сила таму каде што можеби минатата сезона највеќе фалеше,тоа беше физичката подготвеност на фудбалерите. Како што можевме да видиме во минатат сезона проблемот беше јасен,фалеше кондициска подготвеност на ... Read More »

Вардар го прегази Влазними

clip_image002

Вардар триумфално мина низ Струга прегазувајќи го третолигашот Влазними со 9:1 Црвено – Црните на овој 1/16 финален меч, настапија во изменет состав со неколку промени во тимот,но тоа беше само еден стимул повеќе за играчите со помала минутажа во ова првенство,да покажат дека ќе бидат голема конкуренција на своите колеги во тимот. Голејадата ја започна херојот од Штип,Петковски во ... Read More »

Слатка победа на Вардар во Штип

clip_image002

Во рамките на III коло од ПФМЛ во Штип се одигра дуелот помеѓу Вардар и стариот должник на Вардарци од минатата сезона екипата на Брегалница од Штип. Стартот на натпреварот започна мирно,со блага иницијатива на Вардар,по една катастрофална грешка на капитенот на Вардар Таневски,штипјани поведоа со 1:0 со голот на Велковски.Црвено – Црните брзо израмнија со голот на Хамбарџумјан. Со ... Read More »

Вардар ја прегази Шкендија

1308artak

Во дербито на II коло Вардар убедливо ја доби тетовска Шкендија со 3:0.Пред повеќе од 2.500 гледачи на Арената Филип II Македонски,Вардар покажа дека ќе биде главен фаворит за освојување на трофејот оваа година,во директен дуел со најголемиот претендент за титулата. Првите 30 минути од средбата се одвиваа главно на средината на теренот,со блага иницијатива на Вардар,одбраната на Шкендија капитулираше ... Read More »

Вардар подобар од Пелистер во дербито на Македонија

peliser vardar

Ждребот сакаше уште во првото коло најголемите ривали во Македонскиот фудбал Вардар и Пелистер да ги одмерат силите во Битола. Пред повеќе од 6.000 гледачи,во одлична атносвера која ја првеја најголемите навивачи групи во Македонија,Комити и Чкембари. За нашиот најтрофеен клуб на оваа средна настапија и новите играчи Хамбарчумјан,Глигоров,Глишиќ,Грнчаров (фалаше Дашјан кој немаше сеуште сертификата за игра) Натпреварот започна мирно,со игра ... Read More »

Вечното дерби уште на стартот од ПМФЛ

clip_image002

 Старт како од соништата,ждребот сакаше најлутите ривали во нашата земја,вечните Вардар и Пелистер силите да ги одмерат уште во првото коло и тоа во Битола. Денес во просториите на ФФМ беа извлечени двојките за новата натпреварувачка сезона,па така уште на стартот,нашиот Вардар ќе има тешка задача,на секогаш незгодниот стадион под Тумбе Кафе.Натпреварот е закажан за 03.08 (недела) Густиот и тешок ... Read More »

Столе Стојчевски за Вардарфанс:Вардар е мојата иднина ,еден ден пак ќе се вратам.

10175079_850773678283124_2111713475249950823_n

Одбранбениот играч на Фк Вардар Столе Стојчевски во наредните 6 месеци ќе биде одстапен на екипата на Турново.Стојчевски кој ги има поминато сите категории на Вардар од пионери,кадети,па се до младинци,во Вардар дојде минатата сезона од екипата на Фк Скопје каде претходно настапуваше две години.По донесувањето на Дино Најдовски од Работнички,конкуренцијата во стоперската линија се зголеми,што резултираше со позајмица на ... Read More »

ФК Вардар со реми ги заврши подготовките во Австрија

fk avstrija

На последниот подготвителен натпревар во Австрија,екипата на Вардар ремизираше без голови против екипата на Макаби Петах Тиква од Израел.На овој меч тренерот Сергеј Андреев им даде можност за настап на оние играчи кои не беа во преден план за црвено-црниот дрес на изминатите натпревари.Шанси добија голманот Ристовски,потоа младите Стојановски,Сефаимовски,Петковски,Иванов,Распашковски. Мечот помина во изедначена игра,со моменти на доминација и шанси на ... Read More »

ФК Вардар ги финишираше подготовките во Словенија со само една победа

fk naslovna

Екипата на Фк Вардар заврши со подготвителните натпревари на подготовките во Словенија забележувајќи само една победа,три нерешени резултати и претрпе еден пораз. На првиот натпревар избраниците на Андреев ремизираа 2:2 со екипата на Крајова(Романија),иако по првото полувреме имаа водство од 2:1.Двата гола на овој дуел за екипата на Вардар ги постигна Филип Ивановски.Воедно овој дуел беше деби во црвено црниот ... Read More »

Раденко Бојовиќ за Вардарфанс : Вардар е секогаш пририотет!

bojke

Вардаровиот 33 годишен стопер четврта сезона по ред ќе го носи дресот на Вардар.Ова е епилог од преговорите со управата,кои резултираа со продолжување на договорот до јули 2015. -Долго сум веќе тука,и кога е Вардар е во прашање тој е во предност пред сите други клубови.Така да не размислував многу дали да останам.Оваа година не очекуваат многу работи и затоа ... Read More »