Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 151)

Кошарка

КК Вардар Апаве во Истанбул

kk

КК Вардар апаве генерација 2001 до недела ќе бидат учесници на турнир во организација на Анадолу Ефес.Токму против домаќиот и го отворија својот настап.Иако загубија со 55:45 сепак покажаа зошто се тука и колку вредат.Денес пак играат со истиот ривал, а во сабота противник им е екипата на Галатасарај.Вечерва ќе имаат можност во живо да го проследат дерби дуелот од ... Read More »

Младите надежи на КК Вардар гости на Анадолу Ефес

10993086_1600525530163907_1535059508610890652_n

КК Вардар генерација 2001 денес отпатуваа за Турција каде ќе бидат гости на Анадолу Ефес.На покана од големиот турски гигант,момците предводени од Младен Јегдиќ и Никола Данев ќе бидат гости во нивниот тренинг центар во следните четири дена.Во самиот комплекс на Анадолу Ефес ќе престојуваат и ќе се хранат нашите кошаркари.Овие момчиња ќе имаат можност да се натпреваруваат со најдобрите ... Read More »

Генерациите на КК Вардар победнички овој викенд.

10982393_596789240453480_2220360082537384601_n

Сите млади генерации на КК Вардар кои се натпреваруваат во младинските лиги,забележаа победи во викендот кој помина. М20 Вардар-Работнички 70-65 М18 Вардар-Борец Баскет 103-70 М16 Вардар-А. ФМП 70-55 М14 Колибри-Вардар 71-75 М13 МЗТ-Вардар 38-81 М12 Драчево-Вардар 09-97 Read More »

Андреј Ников за Вардарфанс:Првата фаза од првенството ни помина одлично.

10922065_10152693531393935_520158444_n

Младинците на КК Вардар М-14 по првата фаза од првенството се наоѓаат на второто место на табелата,забележувајќи 5 победи и еден пораз.Единствениот пораз го доживеа од својот најголем конкурент екипата на Работнички на гостински терен.Иако водеа во поголем дел од натпреварот,сепак на крај несреќно изгубија. Резултатите по првиот дел од сезоната: 1 коло: Работнички-Вардар 88:85 2 коло: Вардар-Колибри 115:30 3 ... Read More »

Иван Ников:Задоволен сум од постигнатите резултати на целиот тим.

10904390_10152693530593935_415259040_n

Кошаркарскиот клуб на Вардар генерација 2000 беа учесници на турнир во организација на IBC basketball Белград,каде го освоија второто место.На турнирот учествуваа 10 екипи поделени во три групи.Првите три места ги освоија екипи од Македонија Скопје. Квиско (прво место), Вардар (второ), Јуниор (трето). Резултатите на Вардар во групата се следниве: 1.  Партизан-Вардар 76:92 2.Вардар –Квиско 55:44 3.Спорт Кидс-Вардар 58:71 1/2 Вардар – MNE ... Read More »

Комбат 87 верна сенка на КК Вардар

combat

Комбат е верна сенка на тимот КК Вардар и ги следи секогаш и во прва и сега во трета лига, еве неколку основни податоци за групата. Истата  е формирана 1997 година на северната трибина на градски стадион со една Цел : Вардар 100% чиста Вардарова група. Слоганот на групата беше The Pride of Skopje кое набргу поради ставот да не се фокусираат ... Read More »

Младинските школи гордост на КК Вардар

у-19

Вардар има со што да се пофали за разлика од судбината на сениорскиот тим во млади категории ситуацијата е далеку порозова . Младинските школи се гордост на КК Вардар. Вардар е најтрофејниот тим во Македонскиот младински кошаркарски куп со освоени 4 титули во 6-те изданија на младинскиот куп. Тука се надоврзуваат 4 младински трофеи во првенството во последните 7 сезони, ... Read More »

Комбат 87 – Пароли

qq

Неодминлив декор на мечевите на КК Вардар е и нивната навивачка група Комбат 87 . Тие верно во солидна бројка го следат својот миленик на сите домашни мечеви без разлика на рангот на натпреварување дали е тоа Првата или годинава Трета лига каде се единствена навивачка група во истата . На гостинските натпревари се трудат , но заради познатите причини ... Read More »

КК Вардар со само еден пораз во есенскиот дел (резултати)

kk logo

Во третата кошаркарска лига на Македонија учествуват 7 екипи , Вардар успеја да оствари одлични резултати со победа над 5 конкурента и со само еден пораз .Вардар ја почна сезоната подоцна со стартот на второто коло  бидејќи во првото коло беше слободен  и тоа со тесен пораз од 69-67 со тимот на Ангели  . Во следните 5 кола Вардар по ... Read More »

КК Вардар лидер во третата лига

b

КК Вардар на зимска пауза по завршувањето на есенскиот дел заминува како лидер на табелата во третата лига во која за жал се натпреварува годинава се натпреварува  . Вардар е првопласиран со 11 бода и скор од 5 победи и 1 пораз во есенскиот дел од третата Македонска кошаркарска лига.Исти скор на втората позиција има и тимот на Академија ФМП ... Read More »