Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Slider (page 3)

Slider

Вардар го победи Леотар и ќе игра во финалето на турнирот во Требиње

3

Европскиот ракометен шампион ќе игра во финалето на турнирот во Требиње. Вечерва момците на Давид Писонеро стигнаа и до втората победа, совладувајќи ја екипата на Леотар. Вардарци во целост ја оправдаа фаворитската улога и на овој натпревар, на кој немаа големи проблеми да го совладаат противникот. Уште по првото полувреме имавме висока предност од 17:8, која ни дозволи комотно да ... Read More »

Екипата на Саса ривал во првото коло од Купот, за ФК Вардар

vardarfans-kup-1024x6131-660x330

Овогодинешната сезона во  Првата македонска фудбалска лига започнува утре, нашиот Вардар го игра првото коло во недела. Денес  се извлекоа и  паровите од првото коло на најмасовното фудбалско натпреварување во нашата држава,  Купот на Република Македонија.  Црвено-црните го дознаа својот ривал. Вардар ќе се соочи со тимот од Македонска Каменица, екипата  која игра во втората лига, тоа е Саса. Првите натпревари ... Read More »

Борац е прв тест за „новиот“ Вардар, денес започнува турнирот во Требиње

vardarfans-turnir

Денес со почеток од 15:00, Европскиот ракометен Шампион ќе го одигра првиот свој натпревар во подготвителнот период. Од денес стартува турнирот во Требиње, место на кое вардарци ги одработуваат главните подготовки пред почетокот на новата натпреварувачка сезона. Прв противник за црвено-црните ќе биде екипата на Борац од Бања Лука. Во 21:00 часот ќе одиграме уште еден дуел, против тимот на ... Read More »

Карачиќ го има најдобриот трансфер летово, уште двајца довчерашни играчи на Вардар се најдоа во ТОП-10 трансфери

vardarfans-karacic

Пред почетокот на новата натпреварувачка сезона од ЕХФ ги објавија најдобрите 12 трансфери. Играчот кој помина седум години во Вардар со кој освои и две Европски титули и уште голем број на трофеи, Игор Карачиќ е трансферот број еден за новата сезона. Неговото преминување од Вардар во Киелце, според ЕХФ е прогласено за најдобар трансфер. Уште двајца довчерашни играчи на ... Read More »

Македонија стигна до првата победа на СП, Кизиќ повторно имаше двоцифрен број на одбрани, Карапалевски постигна два гола

67806099_2363736077007989_2850084995626696704_n

Машката кадетска ракометна репрезентација на Македонија стигна до првата победа, на светското првенство кое се одржува во Скопје. Во еден до крај неизвесен натпревар, нашата селекција издвојуваше триумф со резултат 37:34. Повторно избраниците на Данило Брестовац не беа на своето ниво, па мораа да се намачат во текот на сите 60 минути за освојување на првите бодови. Најголемата позитива која ... Read More »

Дибиров: Се надевам дека Требиње ќе ни донесе среќа, да дојдеме тука и следната година со трофејот од ЛШ

vardarfans-trebinje

Од утре стартува второто издание на меѓународниот турнир „Свислион“ кој во периодот од 9-11.август ќе се одигра во градот на сонцето, во Требиње, каде Вардар моментално се наоѓа на подготовки. По повод овој настан беше одржана прес-конференција на која присуствуваа Тимур Дибиров и Марко Савовски, кои истакнаа задоволство од приемот и од тоа какви добри услови за работа имаат во ... Read More »

Вардарци во Требиње го одработуваат четвртиот ден од главните подготовки

vardarfans-rk-vardar

Европскиот ракометен Шампион го одработува четвртиот ден од главните подготовки, кои за прв пат оваа година се одвиваат во Требиње. Оваа сезона ќе гледаме малку поинаков Вардар, со оглед дека имаше неколку играчки промени, па со нетрпение го очекуваме стартот на новата сезона. Новите засилување своето деби во црвено-црниот дрес ќе го имаат за неколку дена, односно во петок, кога ... Read More »

Познати термините и саатниците за мечевите на Вардар, на „Супер Глоуб Купот“

65272133_10158214774895348_1145443468328304640_n

Во перидот од 27-31.август, екипата на РК Вардар како актуелен шампион на Европа ќе биде дел од „Супер Глоуб Купот“ или неофицијалното светско првенство. Учество покрај Вардар ќе земат уште и екипите на: Ал Вехда (С.Арабија), Барселона (актуелен победник), Замалек (Египет), Сиднеј (Австралија), Таубате (Бразил), Њујорк (САД), Ал Мудхар (С.Арабија) и Кил (Германија). Екипите се поделени во две групи и ... Read More »

(ФОТО) Вардар полека се комплетира, Гедбан пристигна на подготовките во Требиње

61648931_10158131246640348_2334426420295499776_n

Европскиот ракометен шампион се наоѓа на подготовки во Требиње, а на тимот од денес се приклучи и алжирскиот голман, Калифа Гедбан. Гедбан поради приватни обврски, подоцна се приклучи на екипата, но од денес и тој се става на располагање на тренерот, Давид Писонеро. Голманската тројка на подготовките во Требиње и на првиот турнир на кој Вардар ќе настапи, ќе биде, ... Read More »

ФК Вардар потпиша професионален договор со осум млади играчи

mladi-fk

Фудбалскиот клуб Вардар во новата сезона во ПМФЛ, која стартува на 11.август ќе влезе со комбиниран тим, од искусни и млади играчи. Поради забраната за трансфери, од клубот се решија да потпишат професионален договор со осум играчи од Академијата на Вардар. Играчите кои потпишаа професионален договор со клубот се Матеј Андов, Азер Омерагиќ, Александар Ѓурковски, Леонид Игнатов, Филип Манасиевски, Стефан ... Read More »