Wednesday ,15 July 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 18)

Младински лиги

ЖРК Вардар се засили со пикер од Металург, Јана Паковска нов играч

jana2

Денес, ЖРК Вардар го имаше првиот трениг во комплетен состав по крајот на одморот на девојките кои беа на ЕХФ Шампионатот. На 11 девојки кои работеа од 7.август им се приклучија нови десет ракометарки кои имаа обврски кон кадетската селекција. Се работеше во сала, Ристова, Црвенковска и Царчев ги подготвуваа девојките. Како што вчера известивме вчера оваа година Мими Петковска ... Read More »

Мими Петковска со емоционална порака за крај: Чао мој Вардаре, но не и збогум…

mm10-2-660x330

Секоја спортска приказна има свој почеток и крај, па така и четиригодишната дружба на црвено-црниот тим и одличното десно крило Мими Петковска ја има “последната епизода“. Девојката која дојде како мала и таленирана ракометарка, од ден во ден прераснуваше во квалитетен ракометар од репрезентативен калибар. Мими беше на 16.години повикувана за младинската селекција (У19), а одигра стандардно на ЕХФ Шампионатот ... Read More »

Женската лига ќе се игра во една група, ЖРК Вардар ќе има 13.ривала

zrk-vardar-660x3301-660x330

Дефинивно е одлучен форматот на играње на женската Супер лига во новата сезона 2019/2020. Ќе се игра во една лига, нема да има две групи како што начелно се размислуваше претходно. Лигата ќе има парен број учесници, односно 14 тима, еден тим од 15 кој се пријавија за новата сезона нема да се натпреварува. ЖРК Вардар ќе игра со сите ... Read More »

Ристова утре им даде слободен ден очекуваме ждрепка, во сабота „постројува“ полн состав

117

ЖРК Вардар полека ја привршува првата базична етапа од подготовките, денес е последен ден како тимот ќе работи со 11 девојки. Ристова Драгана за утре им даде слободен ден на девојките кои ги започнаа подготовките на 7.август. Воедно утре во просториите на ракометната Федерациаја на Македонија ќе биде извршено ждребување за ривалите во Супер лигата, па ќе го дознаеме „возниот ... Read More »

Ристова: Сите девојки работат максимално мотивирано; Диневска: „Храбрите срца“ и искуството од лани се наша предност

d4-2

Веќе една недела ЖРК Вардар ги одработува летните подготовки во Скопје, половина од тимот ги започна истите, додека останатата половина поради ангажираноста на ЕХФ Шампионатот во Италија за девојки до 17.години на крајот од неделава ќе се стави на располaгање. Тренер на црвено-црниот тим ќе биде Драгана Ристова, поранешната македонска репрезентативка и успешен тренер во младинските конкуренции. Лани во првата ... Read More »

(ВИДЕА) Погледнете ги „битките“ за пласман со Турција и Белорусија

1a

Македонија заврши на 6.позиција на ЕХФ Шампионатот во Италија, по освојување на 3.позиција во групата-Б разигрувавме со Турција и Белорусија за пласман од 5-8.место. На тие средби имавме половичен успех, истите се достапни за гледање на ЕХФ ТВ. На шампионатот во Италија во првиот меч за пласман  од 5до8место се сретнавме со Турција. Победата беше осигурана со добра игра на ... Read More »

(Фотогалерија) Лавиците ги “гризаат “ километрите, пионерската екипа работи вредно

1

Шампионската екипа која владее со пионерската и кадетската конкуренција, тимот предводен од Платон Анжела и Папуџиева Марија, пионерскиот состав на ЖРК Вардар вредно работи со цел подготвено да ги дочека новите предизвици. Пред нив е тешка задача да ги одбранат двете круни кои ги освоиа на фантастичен начин, во оваа фаза од подготовката се работи на „базична припрема“ на тимот. ... Read More »

(Фотогалерија) ЕХФ Шампионат: Македонија-Белорусија дуел за 5.место

1a

Вчера, Македонија во дуелот за 5.место беше поразена од Белорусија,  првиот дел го контолиравме се до 24.минута кога имавме високи шест гола позитива, водевме со 20-14. Се наговестуваше дека ќе бидеме победници, во последните пет-шест минути од првиот дел ривалот успеа да ја преполови нашата предност и замина само со три негатива на одмор, 22-19. Во вториот дел го загубивме ... Read More »

Дури 19.одбрани на Грујовска не беа доволни за победа над Белорусија, Ѓорѓиевска е МВП

3

Македонија во дуелот за 5.место е поразена од Белорусија, несфатливо можеби бидејќи имавме и шест гола предност, голман како Грујовска во ритам, напад кој функционираше на ниво. Сепак на крајот за жал впишуваме пораз со 40-36. Дуелот почна рамноправно, ривалот постојано поведуваше ние изедначувавме. Во првите пет минути беше 3-3, од вардарките, голманот Симона Грујовска имаше две одбрани од кој ... Read More »

(Фотогалерија) Турција немоќна пред налетите на македонските кадетки

3

Вчера на шампионатот за кадетки  во Италија  се сретнавме со Турција во разигрувањето за пласман од 5  до 8 место. Победата беше осигурана со добра игра на нашиот кадетски тим кој победи со 36-25. Лесна победа вчера ни обезбеди дуел денес со селекцијата на Белорусија. Read More »