Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 24)

Младински лиги

Македонија попушти во финишот со Холандија, Миновска стрелаше 6.пати

2

Вчера, репрезентативките на Македонија во младинска конкуренција попуштија во финишот на дуелот  против Холандија и беа поразени со резултат 25:29. На овој дуел од 3.коло   на ЕХФ шампионатот имавме водство речиси 50 минути, но на крајот забележавме неуспех и си ја загрозивме шансата за полуфинале. Водевме на полувреме 14-12, во вториот дел имавме водство но противникот успеа со подобра игра ... Read More »

Пет вардарки во составот против Холандија, Седлоска на местото на Пешиќ

2

Денес во рамките на треттото коло во групната фаза на ЕХФ Шампионатот за младинки во Скопје, Македонија ќе има тешка задача и ќе игра со лидерот во групата. Наш ривал е силната селекција на Холандија, натпреварот се игра со почеток во 20:30 часот во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје. Познат е составот, во него се пет вардарки, се враќа ... Read More »

Данески: Ангажманот во ЖРК Вардар за мене претставува голем предизвик

212010568_10219874940326106_8985713232317376235_n

ЖРК Вардар се засили во стручниот штаб ова лето со  кондиционен тренер и физиотерапевт. Нашиот тим е единствена женска екипа досега во Македонија која ќе има свој тренер задолжен за физичката подготовка. Раководството на нашиот колектив вложува напори и покрај ограничените финансиски средства на девојките да им овозможи модерни услови за подготoвка и натпреварување. Кондиционен тренер на тимот ќе биде Борис Данески, етаблиран, млад ... Read More »

Лидерот Холандија, денес ривал на црвено-жолтите девојки

217650793_123158843318622_5524070390472862131_n

Денес во рамките на треттото коло во групната фаза на ЕХФ Шампионатот за младинки во Скопје, Македонија ќе има тешка задача и ќе игра со лидерот во групата. Наш ривал е силната селекција на Холандија, станува збор за одличен тим кој има максимални 4.бода по 2.кола. Девојките на Савевски ќе мора да дојдат до позитивен резултат за да ги задржат ... Read More »

(ФОТО) Реми со Фарски острови за Македонија, 10.гола „дело“ на вардарки

217932557_123158739985299_7568612622155969817_n

Македонија не успеа да дојде до победа, иако постојано беше на чекоp пред  селекцијата на Фарските острови. На крајот на дуелот од 2.коло на младинскиот ЕХФ Шампионт и мораше да се задоволи со реми, натпреварот заврши со резултат 24-24. Имавме постојано предност во текот на првиот дел од неколку гола, сепак на одмор заминавме со минимална разлика. На семафорот во СЦ „Јане ... Read More »

Савевски со сите шест вардарки ќе ги „напаѓа“ Фарски острови

216733300_122841836683656_8427546937383257510_n

Познат е составот на младинската женска  репрезентација на Македонија за денешниот натпревар од второто коло на ЕХФ Шампионатот против селекцијата на Фарските острови. Селекорот Љубомир Савевски ќе ги има на располагање сите шест вардарки кои играа и на првиот дуел против Босна и Херцеговина. Следниве вардарки се во составот на Македонија У19: Сара Миновска (капитен), Џатевска Ивана, Катерина Дамјаноска, Мила ... Read More »

Нина Бојаџиска: Огромна чест и задоволство е моето враќање во Вардар, но сега на друга функција

211772462_10219874938326056_3366288207910898756_n

ЖРК Вардар во петокот промовираше двајца нови членови во стручниот дел на тимот, кондиционен тренер и физиотерапевт. Задолжена за здравјето на девојките ќе биде Нина Бојаџиска, за неа ова е практично враќање дома. Имаше ракометна кариера претходно, голем дел  од неа ја мина во црвено-црниот тим. Разговараме за нејзината нова функција и едукацијата со која се стекнала, со неа Вардар добива ... Read More »

„Падна“ БиХ, Миновска блесна со 10.гола и МВП-признание, Трајкоска „пенал мајстор“

213016188_294348942471846_1028717943551216356_n

Во 1.коло од женскиот ракометен ЕХФ Шампионат на кој Скопје, односно салата „Јане Сандански“ се домаќин, Македонија ја пречека селекцијата на Босна и Херцеговина. Ние отворивме одлично на овој собир за младинки, тргнувајќи триумфално. Девојките на Савевски уште по првиот дел најавија победа, на пауза заминаа со пет гола повеќе (17-12), во вториот дел одлични бевме во нападот, ја зголемивме ... Read More »

БиХ прва „препрека“ за Македонија на ЕХФ Шампионатот, шест вардарки во комбинација за настап на мечот во „Ј.Сандански“

272

Од денес започнува ЕХФ шампионот за младинки кој ќе се игра во Скопје. За црвено-жолтата селекција прв натпреварот е тој поладнево против врсничките од Босна и Херцеговина. Натпреварот е закажан со почеток во 20:30 часот и се игра во СЦ „Јане Сандански“.  Во последниот список на селекорот Љубомир Савевски од црвено-црниот тим се шест девојки од ЖРК Вардар. По последниот “филтер“ ... Read More »

Селекторот Савевски повика 8 „лавици“ за кадетската мак.селекција

w17-938x535

Координаторот на женски ракометни селекции, г-дин Љубомир Савевски, го објавува списокот на повикани ракометарки за собир и подготовки на женската кадетска ракометна репрезентација за претстојниот припремен период за EHF W17 Championship 2021 во Литванија. СПИСОК НА ПОВИКАНИ РАКОМЕТАРКИ Женската кадетска репрезентација ќе настапи на EHF W17 Championship 2021 во Клаипеда, Литванија (07-15.08.2021) и е дел од група А заедно со ... Read More »