Friday ,19 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 23)

Младински лиги

Савевски со пет вардарки на ЕХФ шампионатот во Литванија

w17

Познат е конечниот список од 17.ракометарки за кадетската селекција на Македонија кои ќе настапат на  ЕХФ шампионатот. Истиот започнува задутре, 7.август  и ќе се игра до 15 август во Клаипеда-Литванија.  Селекторот Љубомир Савевски го направи последното кратење по подготовките во Маврово, на последниот список од шест вардарки патуваат 5, единствено Радевска Бојана не е на скратениот список. Покрај неа дел ... Read More »

Кадетките се враќаат утре од Маврово, без ни една контролка Савевски ќе ги носи на ЕХФ шампионат

По првата фаза  која започна со собирот на 19-ти во Скопје, на 21.јули кадетската женска селекција на Македонија замина за Маврово каде  го одработува вториот дел од подготовките за ЕХФ Шампионатот. Веќе утре девојките се враќаат за Скопје. Следи неколку дена одмор и потоа заминување на ЕХФ Шампионатот. Во Маврово се 22 девојки па ќе следи кратење на списокот најваројатно на ... Read More »

Кадетките заминаа во Маврово, несфатливо селекторот ги „скрати“ најдоброто крило и голман, Андовска и Ѓорѓиевска

Денес кадетската женска селекција на Македонија заминува за Маврово каде ќе го одработи вториот дел од подготовките за ЕХФ Шампионатот. Вчера, селекторот Савевски направи кратење на списокот. Доста неочекувани одлуки донесе во однос на девојките кои треба да не заминат. Од вардаровиот тим ја „скрати“ , крилото Зорица Андовска, девојката која беше најефикасно крило на турнирите во младинската и кадетската ... Read More »

Денес собир на кадетската мак.селекција, 8 вардарки на списокот, од 21.јули се селат во Маврово

  Денес е првиот собир на кадетската женска селекција на Македонија која ќе се подготвува за настапот на ЕХФ Шампионатот во Литванија. На списокот се 25.девојки во моментот, но експедицијата ќе брои 16 члена во ростерот кога ќе замине на шампионатот. По неколку дена минати во Скопје, на 21.јули  (среда) избраничките на Савевски Љубомир  ќе заминат за Маврово каде ќе ... Read More »

Македонија ја совлада Финска и ќе игра за 5.место, Трајкоска повторно двоцифрена

218075154_124631233171383_3881640780487634872_n

Младинската репрезентација на Mакедонија во женска конкуренција денес во Јане Сандански оствари  победа од 31:25  на натпреварот против Финска. Со овој триумф на ЕХФ шампионатот во Скопје црвено-жолтата селекција  избори за дуел против Исланд за 5. место кој се игра утре. Првиот дел заврши со резултатска симетрија 11-11, избраничките на Савевски одиграа подобро во вторите 30.минути. Тие ја скршија Финска ... Read More »

Сениорскиот тим на ЖРК Вардар се засили со три нови имиња од „лавиците“

received_300716535131079

Одличниот квалитет на кадетската екипа на ЖРК Вардар не останува незабележан, од девојките кои ги создаде Платон и Папуџиева неколку беа повикани за младинската, а во кадетската се во најголем број. Првиот тим на ЖРК Вардар го очекува бурна есен, настап во лигата и Купот на домашна сцена, како  и настап во Европа. На тимот му требаат засилувања, но зошто би ги барал ... Read More »

Македонија утре против Финска од 15 часот ќе разигрува за 5.место на ЕХФ шампионатот

2

Младинската женска селекција на Македонија, која во својот состав има шест девојки од ЖРК Вардар по крајот на групната фаза заврши на 3.позиција. Имавме две победи, едно реми и еден пораз што не беше доволно за полуфинале на ЕХФ Шампионатот во Скопје. Избраничките на Савевски ќе разигруваат за пласман од 5то до 8то место овој викенд. Првиот дуел ги очекува ... Read More »

Висока победа над Косово, Трајкоска прва двоцифена мак.голманка

219209648_10219908370961851_8203009484859950876_n

Пирова победа на Македонија на ЕХФ Шампионатот во Скопје, ние го совладавме Косово, но бидејќи Ф.Острови беа вчера подобри од Холандија, тие две селекции идат во полуфиналето. Црвено-жолтата селекција по крајот на групната фаза успеа да го освои 3. место во Групата Б и да се влезе во битка од 5. до 8. место. На вчерашниот дуел во Спортскиот центар Јане ... Read More »

Пешиќ на местото на Дамјаноска, против Косово со 5 вардарки

1

Познат е составот за мечот против Косово на ЕХФ шампионатот. Савевски за Македонија У19 ја врати Пешиќ, а ќе ја одмара Дамјаноска. Од вардарки, пет се на располагање: Пешиќ, Костовиќ, Трајкоска, Џатевска и Миновска. Read More »

Македонија фаворит на денешниот дуел со Косово, потребна е победа за задржување на шансите за 1/2-финале

217417934_123158769985296_6036241383133876662_n

По вчерашниот тежок натпревар против Холандија на кој бевме поразени во финишот (29-25), денес младинската женска македонска селекција ја очекува нов предизвик на ЕХФ Шампионатот во Скопје. Играме против врсничките од Косово, на оваа средба сме фаворити, но заморот е наш противник. Потребна е победа со цел да се зачуваат шансите за пласман во 1/2-финалето на овој ЕХФ Шампионат. Дуелот ... Read More »