Thursday ,21 November 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 22)

Младински лиги

Викендов активни само кадетите и пионерките на РК Вардар

gh

Викендов не очекуваат само два натпревари во младинските лиги во кои ќе настапат екипи на Вардар. Станува збор за една женска и една машка екипа. Во рамки на 11.коло момците на Будимир и Станковски се домаќини на тимот на РК Шампион во кадетската лига. Вардарци имаат максимални 27.бода на досегашните 9 одиграни мечеви. Дуелот со екипата од Скопје е закажан ... Read More »

Мими Петковска: Бројот “74“ на дресот го одбрав поради мојот татко, човекот кој е моја животна потпора и поддршка

mm10-2

Сезоната во женскиот ракомет е во фаза на “расплет“, ЖРК Вардар  обезбеди место во најдобрите четири тима кои ќе се борат за Куп-трофејот на Ф4 турнирот, стартува плеј-офот каде обезбедивме место, а во младинската лига сме “сребрени“ оваа сезона. Тимот кој е во принцип кадетски игра во сениорска конкуренција со голем успех, тежок товар носат младите девојки кои со голема ... Read More »

Вардарки на ниво, Македонија поразена од Ц.Гора во младински дуел (ФОТО)

sd9

Денес се одигра првиот пријателски дуел помеѓу Македонија и Црна Гора. На мечот настапија сите шест вардарки кој се во составот на оваа селекција. Дуелот започна со воства на гостинките кои ние постојано ги изедначувавме, па при 1-2 за нас погоди Џатевска Ивана, која одлично прими топка  и уште помајсторски се ослободи од чуварот погодувајќи за 2-2.  Потоа стапи на ... Read More »

Утре во Скопје и Велес ќе се одигра дел од 7.коло во ракометната „Јуниор Лига“

53340084_10213956569250528_27944624890839040_n

Утре стартува седмото коло во ракометната „Јуниор Лига„ кое ќе се одигра во салата „Гемиџии“ во Велес и спортскиот центар Јане Сандански во Скопје. Сите мечеви се на програмата во текот на утрешниот ден. Во Велес ќе се одиграат четири натпревари, додека во Скопје вкупно шест. Распоред за натпреварите: saatnica_23.03.2019.pdf Read More »

Шесте вардарки оваа недела се подготвуваат со младинската селекција за двомечот со Црна Гора

cg

Во женскиот ракомет во Европа на “сила“ е ЕХФ недела (18-24 март 2019 година), во рамки на истата македонската младинска селекција ќе одигра двомеч  против репрезентацијата на Црна Гора. Селектор на оваа репрезенација е Јулијана Дамчевска. Првиот натпревар ќе се одигра на датум 22.03.2019 во 15:00 часот во спортската сала во Автокоманда, ден подоцна на  со почеток во 10:00 часот в ... Read More »

Интервју со “бејби Лејно“- Грујовска: Вардар е големо име, гордост е да се биде дел од црвено-црното семејство

53933986_254337082182615_3407816177236312064_n

ЖРК Вардар оваа сезона игра фантастично, како и на есен така и на пролетва е конкурент за сите три круни. По заминувањето на моќниот “Европски Вардар“, тешката задача за одбрана на двојната круна падна на младиот кадетски тим од изминатата сезона. Тие одлично се справуваат со предизвикот, во продолжение ви носиме интервју со една од клучните “фигури“ на овој состав, ... Read More »

Вардарки со ракометна лекција за Чаир, на младински дуел броевме до “42ка„

gg

Вардар лесно и високо го совлада тимот на ЖРК Чаир во дуел од младинската лига кој се одигра попладнево во “Јане Сандански“. Девојките на Симовски и Царчев дојдоа до победа со резултат 42-18 во меч во кој доминираа во сите аспекти на ракометата игра. Првиот дел започна со наше водство со 2-0, на кое противникот одговори со еден погодок за преполовување ... Read More »

Пеколен период за ЖРК Вардар, четири меча за само шест дена на два фронта за црвено-црните дами

vardarki-kje-prezimat-na-vrvot-vo-mladinska-konkurencija-14459

Девојките на Симовски Симе и Александар Царчев ги очекува “пеколен“ период. Од денес до недела, односно во шест дена ќе одиграат ни помалку ни повеќе четири дуели. Два во Супер лигата и  два во Младинската женска лига и ќе имаат само два слободни дена. Се надеваме дека девојките на ЖРК Вардар ќе дадат максимум на овие средби. Денес, вторник не ... Read More »

Грујовска, Џатевска, Николиќ, Петковска, Седлоска и Божиновска со повик за младинската селекција

33-660x330

Селекторот на Женската младинска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави списокот на повикани ракометарки за претстојната ЕХФ недела (18-24 март 2019 година) против репрезентацијата на Црна Гора. Во рамки на ЕХФ неделата младинките ќе одиграат два контролни натпревари против репрезентацијата на Црна Гора. Првиот натпревар ќе се одигра на датум 22.03.2019 во 15:00 часот во спортската сала во Автокоманда, ... Read More »

РК Будимир Вардар и РК Кале со по една победа во женските дуели вчера во Јуниор лигата

bu4

Вчера во малата сала при Спортскиот центар “Јане Сандански“ во Скопје се одигра вториот натпреварувачки ден од Јуниор лигата за овој викенд. Кај дамите се играа две средби во која тимот на РК Будумир Вардар по голема борба и со пресврт го победи тимот на РК Кале од Кичево. Потоа, РК Кале Вардар по голема битка во втората средба го совлада ... Read More »