Wednesday ,15 July 2020
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 249)

Прв тим

Историја! ФК Вардар го освои младински куп на СФРЈ-1984, а Панчев испиша историја

wz

Mлада вардарова генерација во сезоната 1983/84г направи голем успех во тогашна Југославија.Таа сезона стигнавме до првиот трофеј во младинскиот Куп со триумфот од 3-2 против ФК Војводина. Мечот од финалето се одиграл на стадионот на Црвена Звезда во Белград на 24 мај 1984 година. Кој друг ако не Дарко Панчев го донесе триунфот со два гола во 22-та и 67-та ... Read More »

Вардарци утре и задутре на лекарски прегледи

vardarfans-pregledi-647x330

Вардарци утре и задутре ќе го имаат првиот собир во новата година. Како и секоја година, така и оваа, сите играчи на ФК Вардар пред стартот на зимските подготовки ќе треба да ги поминат задолжителните лекарски прегледи. На утрешните прегледи ќе се појават дел од играчите, односно тие што се од Македонија. Интернационалците своите лекарски прегледи предвидено е да ги ... Read More »

Историја! Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи – Методија Спасовски

vardafans

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи. Најпрвин стана носител во играта на ФК Единство, а набргу за неговите квалитети ”дознаа” и од ФК Вардар. Во 1962 година дојде и тој ден, Мете Спасовски се најде во кабината на Вардар, го облече Вардаровиот дрес и настапи на повеќе од 600 натпревари, што првенствени, што пријателски. Неуморен во играта, мајстор ... Read More »

Најубедливата победа полусезонава (ВИДЕО)

fkvardar

ФК Вардар првата етапа од новата сезона ја помина успешно. Нашиот тим и оваа сезона новата година ја дочека на првата позиција на табелата. Исто така вардарци одиграа и одлично во Националниот Куп на Македонија. Ова натпреварување веќе ни стана “болна” точка. Се надеваме дека токму оваа сезона ќе биде сезона кога конечно ќе го подигнеме и Куп трофејот. Вардарци ... Read More »

(ВИДЕО) Публиката одлучи, голот на Којашевиќ со Победа е погодок на есенскиот дел

fkvardar-vardarfans-kojasevic

Публиката одлучи дека голот на Дамир Којашевиќ против ФК Победа е  официјално  најубавиот гол за изминатата есенска полусезона. Дамир на мечот на домашен терен во ПМФЛ  во рамките од 12. коло, во судиското надополнување од 30-тина метри со силен удар погоди во под пречката. Тој гол донесе три бода и направи пресврт и натпреварот. Голот на црногорецот  доби 42% гласови, негова беше ... Read More »

Историја! 1985 Вардар по втор пат во Европа ја преставуваше С.Ф.Р.Ј

ffffffffffffff-660x330

Црвено-црните 1961 по освojување на трофејот во купот на Маршалот ја преставуваа тогашна СФР Југославија во фудбалска Eвропа, а втората шанса ја добиа по дури 24 години. Вардар се враќа на меѓународната сцена, освојувајќи го петото место во првенството на СФРЈ. Вардар во сезоната 1984/84 заврши со 37 бодови, еден зад Ц. Звезда, а два зад Партизан, остварувајќи скор од ... Read More »

(Фотогалерија) Низа интересни фотографии низ годините на ФК Вардар

vardarfans-fkvardar

Вардар фанс ви донесува неколку фотографии од постарите генерации кои некогаш го носеа со срце “црвено – црниот” дрес. На овие фотографии се познати лица кои некогаш работеле во нашиот клуб, потоа лица кои биле дел од стручниот штаб и секако играчите кои некогаш со голема успешност го носеа вардаровиот дрес. Уживајте! Read More »

Веќе е познато во кој хотел ќе престојува ФК Вардар

fkvardar-vardarfans

Веќе е познато во кој хотел ќе престојува нашиот ФК Вардар на зимските подготовки во Анталија. Станува збор за прекрасниот Каја Палацо, којшто се наоѓа во Белек. Вардарци на овие зимски подготовки се решија да го променат хотелот, но, не и Анталија. Вардарци за прв пат ќе престојуваат во овој хотел. Условите кои ги нудат сите комплекси се феноменални, па така ... Read More »

Среќна нова 2017 година

ng2

“Вардар Фанс” им ја честита новата 2017 година на сите приврзаници кон вардаровите бои и редовни читатели на нашата веб – страница. Во новата година пред се на сите вас ви посакуваме многу здравје, среќа, љубов и се останато. Се надеваме на уште по берикетна година кога се во прашање титулите поврзани со Спортското дрштво Вардар. Со нови интересни содржини продолжуваме ... Read More »

Рекордери во ФК Вардар низ годините од 1947 до денес

vardarfans-fudbal-6

Ви претставуваме ново парче од огромниот црвено- црн мозаик, наречен историјат на ФК Вардар. Долгата 69 годишна историја ја одбележаа многу тренери, фудбалери, лица на раководините места кој оставија свој печат. Денеска ви ги донесуваме сите рекордери во црвено-црниот клуб. Најдобрите стрелци, највеќе мечеви во светиот дрес, најуспешниот тренер и тн. Најмногу постигнати голови: Андон Дончевски  (217 голови) Најдобар просек на ефикасност: Дарко ... Read More »