Sunday ,28 November 2021
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 274)

Прв тим

(ВИДЕО) Вардар победник на Купот на маршал Тито

12189-na-deneshen-den-vardarovo-slavje-vo-belgrad-osvoen-kupot-na-sfrj

Во сезоната 1960/61 Вардар испиша убава страница во својата историја. Вардарци го освоија Купот на маршал Тито во Белград, во финалето совладан беше тимот на Вартекс со резултат 2:1. Резултатот беше отворен во 50 минута, Владо Николовски беше стрелец на првиот погодок. Потоа три минути подоцна и Илиевски погоди за веќе предност од 2:0. До крајот на мечот тимот на Вартекс успеа само да намали ... Read More »

(Видео линк) За натпреварот во Битола

Денеска во Битола се игра вечното дерби. Вардар во Битола ќе настапи без посебен резултатски императив, овој натпревар е во рамките на предпоследното коло од ПМФЛ. Вардар овој меч ќе го одигра без неколку стандардни првотимци. Натпреварот започнува во 16-30 часот. Видео линк за овој натпревар:  http://tv.ffm.mk/ Read More »

И Којашевиќ нема да настапи во Битола

По Барсегјан и Балотели, следен кој доби одмор од тренерот Седлоски е играчот со број 10 во редовите на Вардар, Дамир Којашевиќ. Црногорецот исто така доби заслужен одмор од тренерот, па така и он нема да биде во коомбинација за дуелите со Пелистер утре и на последниот меч сезонава против Силекс. Којашевиќ веќе е во Црна Гора каде се подготвува ... Read More »

ТВ екипа од Келн дојде да прави репортажа со Дарко Панчев

pancev-vardarfans-gogov-fkvardar

Денеска на терените на Академијата на Вардар во Градски парк, присуствуваше ТВ екипа од Келн – Германија. Главна цел на ова нивно доаѓање беше новиот спортски директор на ФК Вардар, Дарко Панчев златната копачка на Европа. Панчев говореше за златната копачка, потоа за новата функција во Вардар како и Академијата. Да потсетиме дека Панчев еден период  и настапуваше во Германија. ... Read More »

Мечкаровски главен судија на дерби мечот со Пелистер

vardarfans meckarovski glaven sudija

Македонското фудбалско дерби  помеѓу домаќинот Пелистер и нашиот ФК Вардар ќе се игра  во недела, 28-ми мај со почеток  во 16:30 часот  во Битола. Денес одредена е судиската тројка која ќе го суди овој натпревар во рамки на претпоследното 35.коло од сезонава. Главен судија на дербито ќе биде Димитар Мечкаровски, за негови асистенти одредени се: Дејан Неделкоски и Гоце Петрески. ... Read More »

Којашевиќ и Барсегјан добија покани за репрезентациите за меѓусебниот меч на Ц.Гора и Ерменија

bersegjan

Двајцата интернационалци во редовите на фудбалскиот клуб Вардар, Дамир Којашевиќ  и Тигран Барсегјан добија покани за настап за своите А-селекции за дуелите од квалификациите за Светското првенство во Русија. Интересна факт е дека  10. јуни на стадионот во Подгорица во рамките од квалификациите ќе играат селекциите на Црна Гора и на Ерменија, во чии редови играат црвено-црните момци. Дамир Којашевиќ на ... Read More »

Александар Васоски со ПРО тренерска лиценца

h

Асистент тренерот на Гоце Седлоски во ФК Вардар,  Александар Васоски вчера се стекна со тренерска дозвола од највисок ранг – ПРО лиценца на УЕФА. Tој на тренинг кампот на Вардар пред претставници од центарот за едукација на тренери на Фудбалската федерација на земјава   успешно го положи завршниот испит, и се стекна со оваа лиценца.  Васоски најпрво имаше презентација, потоа  анализа ... Read More »

Во недела “генерална проба” за Суперкупот, Вардар гостува кај Пелистер

991-660x330

Екипите кои ги поделија двата фудбалски мак.трофеии тимовите на Пелистер и Вардар во недела ќе го играат вечното македонско дерби. Тоа е дуел  во рамките на 35-то претпоследно коло во Првата македонска фудбалска лига за сезонава. Двата тима ја завршија “мисијата“ оваа сезона обезбедија пехар и место во Европа. Овој дуел е “генерална проба“ за Суперкуп мечот кој најверојатно ќе ... Read More »

Спировски и Гачевски повикани за мечевите со Шпанија и Турција за А-селекцијата

14906994_1156033784491634_1264657972443382728_n-660x330

Македонската А репрезентација на 11. јуни ја очекува натпревар против силната Шпанија. Дуелот ќе се игра  во Скопје на Националната арена „Филип Втори“. ова е  натпревар  во квалификациите за Светското првенство во Русија 2018 година. Претходно на  5. јуни нашиот  национален тим ќе одигра тест натпревар со селекцијата на  Турција  на домашен терен. Селекторот на црвено-жолтите, Игор Ангеловски денес го објави ... Read More »

(ВИДЕО) Фелипе ги учи на финти младите навивачи

18624419_1463524840371436_1276899431_n

Во едно интересно видео, првотимецот на ФК Вардар, Фелипе ја учи на финти односно одработува еден тренинг со Ана голем фан на Вардар. Во продолжение погледнете го ова видео, покрај Фелипе и Ана располага со одлична техника. Видео: Read More »