Thursday ,11 August 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 278)

Прв тим

(ФОТО) Вардарци последната етапа ја работат во Хиподром

ty2

Во тренинг-кампот на црвено-црните во скопската населба Хиподром се работи последната фаза од мисијата “Малме„. Овде избраниците на Гоце Седлоски се подготвуваат после двонеделните подготовки во Австрија, а пред заминувањето за Шведска. Read More »

Историја: Савов стрелец на единствениот гол во првиот финален меч од националниот Kуп на независна Македонија во `93 год.

15267866_1332279533480034_2621120664610955582_n-660x330

Жанко Савов – Стрелец на единствениот гол во првиот финален натпревар од националниот куп на независна Република Македонија во 1993 година беше Жанко Савов.Токму благодарение на неговиот погодок во последните минути од мечот, Вардар го совлада битолски Пелистер со минимални 1:0 освојувајќи го премиерниот трофеј во најмасовното натпреварување на домашната фудбалска сцена. Жанко Савов е роден на 14 септември 1965 година ... Read More »

Да се запре брзиот Јотун

ls

“Вардар фанс” започнува со анализа на најопасните играчи на Малме. Сега кога веќе е јасно дека капитенот на оваа екипа Розенберг нема да настапи против Вардар, главен акцент се става на oстанатите неколку опасни играчи на Малме. Започнуваме со еден од најопасните, Перуанецот Јошимар Јотун. Јотун е брз и експлозивен играч кој доаѓа од Перу. Може да се пофали со ... Read More »

Муслиу: Посакувам нешто повеќе во ЛШ со Вардар, нашиот тренинг центар е европски

12942-musliu-prv-pat-vo-nashiot-trening-kamp-vakvo-neshto-imaat-samo-golemite-timovi

ФК Вардар вчера го одржа првиот  тренинг  после враќањето од подготовките во Австрија. На истиот за прв пат во нашиот тренинг камп,  имаше можност да присуствува новиот играч  во нашите редовите , стоперот Висар Муслиу. Тој после првата посета на кампот, ги искажа своите импресии. Тука е супер. Прв пат сум во тренинг кампот на Вардар, и навистина сум импресиониран од ... Read More »

Одбраната на титулата во ПМФЛ, Вардар ја започнува на 13-ти август

fkvardar-vardarfans

Новата сезона во првата Македонска фудбалска лига ќе стартува на 13-ти август. Екипата на Вардар ја брани титулата освоена минатата сезона и потворно со Шкендија ќе бидат најголеми претеденти за освојување на трофејот во првенството. Исто така е предвидено, на 16-ти август да се одигра и првото коло во националниот куп, каде актуелен освојувач е екипата на Пелистер. Ждрепката за ... Read More »

(ФОТО) Швеѓаните провоцираат: „Да се здроби Вардар“

Како наближува натпреварот на Вардар и Малме, така и се вжештува фудбалската атмосфера. Играчите на Малме на вчерашниот тренинг ги дочека еден чуден транспарент на кој пишуваше „Да се здроби Вардар“.. После ваквите провокации на навивачите, убедени сме дека нашите фудбалери се мотивирани се повеќе и повеќе да прикажат една добра игра и да го елиминираат тимот на Малме. Натпреварот во Шведска ... Read More »

Вандаир легенда на Вардар

7204-vardar-so-golema-pobeda-vo-moskva-nad-cska-660x330

Легенда на Вардар, која има запишано над 100 натпревари во Црвено – Црниот дрес, се вика Оливеира Дос Сантос Вандаир ! Жива легенда на Вардар, преку 100 натпревари, кога ќе го прашате што мисли за Вардар и Македонија, ќе ви одговори: Најубавите години поминати во мојата фудбалска кариера, и во животот.                   ... Read More »

Здравствениот билтен не е идеален, ФК Вардар има неколку повредени играчи

d5

Здравствениот билтен на тимот  пред гостувањето кај шампионот на Шведска, екипата  Малме не е идеален. Неколку играчи на Седлоски Гоце имаат повреди и се во опасност да не може да се подготват за првиот меч. Висат,  Бобан Николов, Дарко Велковски и  Евгениј Новак. Младиот Николов кој порано од Австрија дојде во Скопје има повреда на прстот од ногата.  Дарко Велковски има ... Read More »

Пријавувањето за кампот на ФК Вардар во Охрид е во тек

n1

 ФК Вардар ќе организира  летен камп  во Охрид, за кој пријавувањето на заинтересираните е во тек, на фотографиите на дното од текстот имате информации за контакт. Во  информацијата за истиот од страна на клубот се вели: Покрај тренерите на Вардар во младинската школа и високите стручни лица, да земете учество на овој камп, и да го надоградите своето фудбалско знаење. ... Read More »

Заврши одморот, денес повторно се “палат моторите“ на една недела пред гостувањето кај Малме

kk

Заврши одморот на црвено-црните момци, тие ги “потрошија“ двата слободни дена кои ги добија од шефот на стручниот штаб на вардарци, Гоце Седлоски. Вардаровите фудбалери и стручен штаб по двенедели подготовки се вратија во Скопје во неделата, откако претходно ги завршија летните подготовките во Австрија. После враќањето, вардарци добија два слободни дена. Денес повторно се “палат моторите“, и  продолжуваат момците ... Read More »