Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 487)

Прв тим

Шок во Тетово Вардар елиминиран од купот на РМ

10866949_788284877885027_1306882090_n

Сонот на сите искрени подржувачи на ФК Вардар згазна многу неочекувано.Најавите на Стручниот штаб дека одат на двојна круна пропаднаа многу рано. ФК Вардар имаше солидна предност од првиот меч два гола предност.Кога сите мислеа дека рутински ќе ја задржи со една паметна, мирна игра во Тетово се случи споротивното.. Натпреварот започна со иницијатива на Ренова,вардарци го бранеа водството од Скопје.По ... Read More »

Здодевен натпревар на Вардар и Работнички

10884454_788286257884889_1024221380_n

Градските ривали Вардар и Работнички се сретнаа во натпревар кој одлучуваше кој ќе биде есенски првак .Натпреварот се играше пред солидна посетеност (2.ооо гледачи) – за напомена е дека на оваа средба љубилеј или роденден славеше подгрупата на Комити – Лојал фанс,кој 15 години веќе се верна сенка на Вардар. Натпреварот се одвиваше со поголем посед на топка на домакините,додека ... Read More »

Ренова му го нанесе првиот пораз на Вардар

73693d370e2f8b47c7bf976beda24fff4e-w=1920-h=1280

Во рамките на шеснаесетото коло во ПМФЛ во Тетово Ренова го пречека лидерот Вардар. Како по традиција вардарци кога и да гостуваат во Тетово играат многу тешко и променливо против сино – белите,па така и на овој натпревар беше истото. Натпреварот наликуваше како момците на Андреев да играат колку да заврши мечот,без амбиции. Ренова напаѓаше,создаде многу шанси,па така првиот гол ... Read More »

Вардар го преслуша Металург

739c5acb083c7e4f13b8260c1f51aa4484-w=1685-h=1123

Во рамките на 15-коло во ПМФЛ,Вардар дома го пречека Металург. Уште еднаш Вардар покажа дека оваа есен е преголем залак за избраниците на Срџан Захариевски. Уште на самиот старт Вардарци играа надмоќно,првиот гол дојде во 14 минута,кога по една убава акција од левата страна,проработе ерменската врска во Вардар овој пат Хамбарџумјан му асистираше а Дашјан погоди за 1:0 После овој ... Read More »

Вардар славеше минимално против Брегалница

73f44ed2e7fafa4cacb35869679ce1e847-w=1867-h=1140

Стариот должник од минатата сезона екипата на Брегалница од Штип гостуваше во Скопје после болниот пораз на домашен терен од Вардар со гол во 90 минута. Натпреварот започна тивко,без многу шанси.Вардар напаѓаше,а Брегалница добро се бранеше во текот на 30 минути од првиот дел.Во 34 минута по една убава акција на Вардар свој слалом имаше ерменскиот фудбалер Артак Дашјан,кој по серија ... Read More »

Победа за навивачите,Вардар славеше во Тетово против Шкендија

739f6e8e75e34c4dfd863e6e433e989aa2-w=1200-h=800

Дербито на колото во ПМФЛ овој викенд беше во Тетово,се судрија можеби најголемите претенденти за титулата оваа година Шкендија и Вардар.Натпреварот се играше пред полни трибини,но тоа беше поголем мотив за докажување. Натпреварот започна како и секогаш со предпазливост на двете страни,во главно со игра на средината на терeнoт.По само шест минути игра Филип Петковски доби одлична топка во празно ... Read More »

Втор чин на Вардар и Пелистер овојпат во Скопје

7398ee82228a4a4a349d59e7a64f4e61ac-w=1020-h=400

По бурното прво коло во Битола повторно на мегдан излегоа најголемите ривали во Македонија,Вардар и Пелистер. Натпреварот започна сиромашно кога е во прашање публиката и атносверата на овој меч,најголемите подржувачи на Пелистер Чкембарите за жал не им беше дозволено да го гледаат својот миленик во Скопје,додека пак на другата страна како и секојпат популарните Комити му беа верна сенка на ... Read More »

Вардар подобар од Работнички во градското дерби

                                                                 Градското дерби помеѓу Вардар и Работнички за жал години наназад веќе примамува многу малку гледачи на нашиот најубав стадион.Натпреварот го следеа едвај 500-600 луѓе. Натпреварот започна,уште на почетокот ... Read More »

Вардар несреќно загуби два бода

0123456

Најтрофениот колектив во нашава земја,екипата на Вардар се сретна со тетовска Ренова во рамките од ПМФЛ.По традиција Ренова секогаш важела за тврд и незгоден противник кога игра против Вардар. Натпреварот започна како што и се очекуваше,со доминација и посет на топка на играчите на Вардар,а тетовчани својата шанса ја чекаа по грешка на домакините преку своите брзи играчи да создаде ... Read More »

ФК Вардар повторно проработи и го прегази Металург

738288e753130141cdae801678d8a7d74d-w=1778-h=1096

Екипата на Фк Вардар издвојува убедлива победа од 1:4 против Металург,во рамките на петото коло од ПМФЛ.Со оваа победа Вардар ја прекина традицијата без победа против Металург на гостински терен,која трае цели 22 натпревари.Во 3 минута треба да ја одбележиме полу шансата на Дашјан,неговиот удар завршува над голот.Веќе во 7 минута екипата на Вардар доаѓа во водство од 0:1 со ... Read More »