Saturday ,30 September 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > У-17 (page 99)

У-17

А. Пандев вистински предизвик за Вардаровите генерации во 18 првенствено коло

15

Утре ќе биде одиграно 18 коло во првенството на младинските фудбалски категории. Противник на сите наши генерации, ќе биде екипата на Академија Пандев од Струмица. Ова е многу важно коло за Вардаровите екипи, кој ќе забележи победа ќе биде уште еден чекор поблиску до титулата. Пионерските екипи ќе гостуваат во Струмица од 11 и 13 часот, додека во истите термини ... Read More »

Малик Зибери јунак во победата на фудбалската репрезентација до 16 години

vardarfans malik ziberi

На развојниот фудбалски турнир на УЕФА, чиј домаќин е нашиот главен град и тренинг центарот „Петар Милошевски, Македонската фудбалска репрезентација до 16 години забележа победа на првиот натпревар. Противник ни беше селекцијата на Казахстан, која успеавме да ја победиме, дури после изведувањето на удари од белата точка. Во регуларниот дел овој меч заврши без голови, иако нашата селекција имаше неколку добри ... Read More »

Пет Вардарци во составот на фудбалската репрезентација до 16 години, дел од развојниот турнир на УЕФА

vardarfans reprezentacija

Во периодот од 17-21 април на тренинг центарот “Петар Милошевски“ ќе се одигра развојниот турнир на УЕФА, на кој покрај Македонската репрезентација до 16 години, ќе учествуваат уште и селекциите на Луксембург, Украина и Казахстан. Првиот натпревар ќе го одиграме во недела со почеток од 16 часот, против селекцијата на Казахстан. Селекторот на Македонската репрезентација, Добринко Илиевски за претстојниот турнир повика ... Read More »

“Мистер гол“ Саит Битиќи е најголемото изненадување и откритие за пионерите на ФК Вардар

vardarfans-1923

Напаѓачот за пионерите на фудбалскиот клуб Вардар, Саит Битиќи е вистинско откритие во пролетниот дел од сезоната. Ова надежно момче кое премина во црвено-црниот дрес од екипата на  Арена Спорт Келн, пристигна пред почетокот на вториот дел од натпреварувачката сезона. Со него екипата преводена од Сашо Тодоровски доби на брзина и продор, но она што е најважно е неговата ефикасност ... Read More »

Кристиан Ристовски: Бевме надмоќни на сите позиции во текот на целиот натпревар

vardarfans ristovski

Пионерите на фудбалскиот клуб Вардар се најдоа во големото финале од купот на Македонија, откако во реванш натпреварот од полуфиналето убедливо со 4:0 го победија тимот на Металург. Црвено-црните успеаа на теренот на железарница да му нанесат висок пораз на противникот и на тој начин да се борат за трофејот од ова натпреварување. Да потсетиме дека на првиот меч, одигран ... Read More »

ПИОНЕРИТЕ НА ФК ВАРДАР СЕ ПРВИ ФИНАЛИСТИ ВО КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА, ПОРАЗЕН Металург СО ВИСОКИ 4:0

vardarfans-pioneri-34-660x330

Пионерите на фудбалскиот клуб Вардар се први кои обезбедија финале во купот на Македонија. Денес на теренот на железарница избраниците на Сашо Тодоровски им одржаа вистинска лекција по фудбал на своите врсници од Металург, совладувајќи ги со високи 4:0 Оваа Вардарова генерација дефинитивно се наоѓа во одлична форма. После првиот пролетен пораз од екипата на Работнички, црвено-црните во продолжение од ... Read More »

Победите против Шкендија донесоа прво место за пионерите и младинците, додека кадетите и пом. пионери се во силна борба за титулата

15

Изминатиов викенд се одиграа натпреварите од 16 коло во првенството на младинските фудбалски категории. Противник ни беше екипата на Шкендија, која е наш најголем конкурент за титулата во сите генерации. Беа забележани три победи и еден нерешен резултат. Помладите пионери беа единствените кои не освоија бодови во дуелот со Шкендија. Иако имавме на два наврати водство од 1:2 и 2:3, ... Read More »

Пионерите на ФК Вардар во борба за финалето од купот на Македонија

vardarfans-321-660x330

Утре со почеток од 12 часот на стадионот на Железарница ќе се одигра реванш натпреварот во рамките на полуфиналето од купот, помеѓу пионерите на Вардар и Металург. Двете екипи ќе стартуваат со почетниот резултат 0:0, кој беше актуелен на првиот натпревар, на кој Вардарци беа домаќини на теренот во Марино. Инаку овие две екипи во есенскиот дел одиграа првенствен меч, ... Read More »

(ВИДЕО) Головите на Вардаровите категории, во дуелите со екипата на Еуромилк

vardarfans-pioneri-341-660x330

Во рамките на 15 коло од првенството на младинските фудбалски категории, Вардаровите генерации за противник ја имаа екипата на Еуромилк. Беа забележани три победи и еден нерешен резултат. -Помладите пионери беа убедливи и славеа победа со резултат 8:0. По првото полувреме резултатот беше 4:0. Стрелци на головите  беа Давид Астарџиев (2), Мартин Спировски, Виктор Петкоски, Александар Ѓурковски, Дамјан Бојковски, Ибрахим Ариф ... Read More »

Виктор Пешевски: Тежок и неизвесен натпревар, кој со многу труд и голема желба успеавме да го добиеме

vardarfans-pionerite-ja-pobedija-skendija1-660x330

Голема победа за пионерите на фудбалскиот клуб Вардар на дерби натпреварот со екипата на Шкендија. Триумфот е уште “посладок“ ако се знае дека е забележан на гостинскиот терен во Тетово. Саит Битиќи со еден и единствен погодок на овој меч, го реши дербито во корист на Вардар. Со овие три бода Вардарци се нови лидери на табелата, откако ја истиснаа ... Read More »