Saturday ,04 December 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим (page 25)

Втор тим

Вардар Јуниор стартува викендов во Супер лигата

vardarfans-remi-na-junior-660x330

Веќе е зад нас зимската пауза и во машката ракометна Вип Супер лига, таа стартува денес со два меча еден во Скопје еден во Охрид. Нашиот втор сениорски колектив екипата на Вардар Јуниор стартува со пролетниот дел во недела. Момците на Стојан Петрушевски гостуваат во недела на 5-ти март кај  екипата на ГРК Борец. Велешани ќе не пречекат во Спортската ... Read More »

(Видео) Вардар ТВ гости: Демири, Барсегјан кој првпат говори македонски и ракометарите Поповски и Ѓорѓиески

bersegjan

Најновото, третто издание за оваа година на црвено-црната емисија Вардар ТВ се емитуваше овој викенд. Во неа имаше четири гости од вардаровото семејство. Младите ракометари Мартин Поповски и Даниел Ѓорѓиески гостуваа во првиот дел од емисијата, а во вториот дел беа гости фудбалерите на Вардар, новодојдениот Демири и ерменецот Барсегјан кој првпат говори македонски во изјава за оваа емисија. Покрај ова ... Read More »

Ристо Вујачиќ од Вардар јуниор премина во РК Пелистер, на позајмица

vardarfans-risto-vujacik

Црнагорскиот интернационалец и повремен репрезентативец Ристо Вујачиќ го смени црвено-црниот дрес со тој на РК Пелистер од Битола.  Тој настапува на  десната бековска позиција и одлучи да ја смени средината во пролетниот дел тој ќе настапува во зелено-белиот тим предводен од Каменица, на позајмица. Битолчани поради  повредата на Ивица Лазаровски останаа само со едно решение на десната бековска позиција, па ... Read More »

Стоилов и Поповски од денес по краткиот Божиќен одмор во “строј“, со останатите момци ќе ја одработат последната фаза пред заминувањето во Франција

stoilov

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар им овозможи на  ракометарите краток  божиќен одмор. Претходно тие  имаа трите тест-дуели  со колегите од Босна и Херцеговина. Селекторот пред да им даде пауза го скрати списокот од 21 на 19 играчи  и тоа последниот рез во Скопје пред Светското првенство. Червар ќе води 19 ракометари на првенството меѓу кој и двајца вардарци. Место ... Read More »

Македонија игра “контролка “ со БиХ во Кале 17-45 ч, двајца вардарци во комбинација, влез слободен

navivaci-520x346

Вчера кормиларот на црвено-жолтите, Лино Червар ги собра ракометарите на Македонија по кратката пауза од подготовките. Тие се собраа во Скопје, а од денес во наредните три дена гостин ни е селекцијата на Босна и Херцеговина со која ќе тестираме. Во ростерот има двајца црвено-црни момци за оваа последна етапа пред заминувањето на Светското првенство во Франција. Од првиот тим ... Read More »

Членот на РК Вардар Јуниор, Ристо Вујачиќ повикан за селекцијата на Црна Гора

vardarfans-risto-vujacik

Црна Гора ќе ја загрева репрезентацијата на Хрватска за претстојното светско првенство, кое во периодот од 11-23-ти јануари ќе се игра во Франција. Новиот преводник на Црна Гора, Драган Џукиќ го објави списокот на ракометари, на кои ќе може да смета за турнирот во Хрватска, каде покрај “коцкестите“ ќе учествува и селекцијата на Тунис. Турниот под името “Hep Croatia Kup“ ... Read More »

Денес стартуваат подготовките на сениорската и младинската репрезентација во Маврово, вкупно шест вардарци дел од двете селекции

stole-makedonija-hrv-615x400

Денес рано наутро поголем дел играчите  од младинската и сениорската репрезенација заминаа за Маврово каде ќе се реализираат подготовки на овие две селекции. Рано наутро од пред просториите на РФМ заминаа момците на подготовки кои според планот почнуват денес, 20 декември и ќе траат се до 30 месецов. Потоа ќе има кратка пауза за нова година за играчите.  Играчите кои ... Read More »

Селекторот на младинската селекција, Темелковски ги повика Трпчевски и Кукуловски од Вардар за подготовките за С.П во Маврово

selekcija

Денес селекторот на младинската машка ракометна  репрезентација на Македонија (до 21 година),  Темелковски го објави списокот со   имињата на ракометарите на кои ќе смета за подготовките и настапот на Квалификацискиот турнир за Светското Првенство 2017. Македонската младинската репрезентација ќе се подготвува заедно со Сениорската во најголемиот дел од подготвителниот период, а заминувањето за Маврово за првиот собир за почеток ... Read More »

Четворицата играчи на Вардар кои беа дел од поширокиот список го минаа првото “кратење“

vardarfans. stole

Четворицата играчи на ракометниот клуб Вардар, капитенот на првиот тим Стојанче Стоилов и тројца момци од РК Вардар Јуниор беа дел   од поширокиот список на селектор на сениорската репрезентација на Македонија. По денешното прво кратење на списокот на 24 имиња Даниел Ѓорѓески, Стојанче Стоилов, Мартин Поповски и Мартин Манасков се најдоа помеѓу 24-те играчи кои  ќе продолжат со подготовки, ... Read More »

Ристо Вујачиќ најдобар стрелец на РК Вардар Јуниор, а шестти во најсилната супер лига

vardarfans-risto-vujacik

По 14 одиграни кола во најсилната супер-лига младиот состав на РК Вардар Јуниор се наоѓа на претпоследното место на табелата со вкупно освоени 11 бодови. Избраниците на Стојан Петрушевски забележаа три победи, два нерешени резултати и девете порази. До крајот на регуларниот дел остануваат уште четири кола за одигрување, а после нив Вардарци ќе ги продолжат натпреварите во плеј аут ... Read More »