Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > Slider (page 37)

Slider

Време е за ракометна класика, Вардар оди по победа во дуелот со Рајн-Некар

vardarfans-rk-vardar9-660x330-660x330

После подолга пауза време е за нова ракометна класика. Вечерва со почеток од 19:00 часот, Вардар гостува во “САП Арената „ кај екипата на Рајн-Некар, тоа е натпревар од 11.коло во најсилната група А. И двете екипи се соочуваат со проблеми околу повредени играчи на овој дуел. Тренерот Парондо за денешниот натпревар нема да може да смета на услугите на ... Read More »

ЕХФ со најнов ранкинг, Вардар е на петтото место и не е претедент за пласман на Ф4

47153114_10157588501240348_2063410118447333376_n

Со утрешниот дуел помеѓу Рајн-Некар и Вардар продолжуваат натпреварите од Лигата на Шампините. После паузата поради Светското првенство, продолжуваат возбудувањата во најголемото ракометно натпреварување, а ЕХФ ја објави својата најнова ранкинг листа. Според неа Вардар падна на една позиција подоле од претходната, според која не е претедент за пласман на завршниот турнир во Келн. Вардар годината ја заврши пред екипите ... Read More »

Вардарци заминаа за Германија, утре не чека голема битка со Рајн-Некар

vardarfans-naslovna

Вардарци заминаа за Манхајм, каде утре ги очекува натпревар од Лигата на Шампионите против екипата на Рајн-Некар. На ова гостување ќе бидеме ослабени за неиграњето на Борозан и Фереира, кои останаа во Скопје. Мечот утре ќе се одигра во “САП Арената„ со почеток од 19:00 чаот. Вардар пред одигрување на 11.коло се наоѓа на второто место на табелата со бод ... Read More »

Вардар само еднаш загубил од Рајн-Некар на гостински терен, најубедливиот триумф во меѓусебните дуели во ЛШ го имаат црвено-црните

vardar-rajn-nekar-foto-lsh-06-10-2018-177201

Во среда продолжуват натпреварите во Лигата на Шапионите, а Вардар и Рајн-Некар ќе го одиграат својот десетти меѓусебен дуел во Лигата на Шампионите. Црвено-црните имаат позитивен скор во дуелите со екипата од Манхајм, пет победи има Вардар, три Рајн-Некар, додека еден натпревар завршил со нерешен резултат. Интересно на мечевите кои се играле на теренот на противникот, Рајн-Некар има само една ... Read More »

Рајн Некар – Вардар со директен пренос на Арена Спорт 3

vardar-rajn-nekar-foto-lsh-06-10-2018-177311

Се поочигледно е дека ниту една македонска телевизија до крајот на оваа сезона нема да ги пренесува натпреварите на Вардар во Лигата на Шампионите. Во среда продолжуваат мечевите за црвено-црните во ЛШ, каде гостуваме во Манхајм, на екипата на Рајн-Некар. Директен пренос од овој натпревар кој започнува од 19:00 часот можете да проследите на Арена Спорт 3. Пред одигрување на ... Read More »

Парондо: Знаевме дека ќе биде комплицирано, сепак на крајот стигнавме до победата

vardarfans-izjavi

Со дуелот против Војводина, екипата на РК Вардар ја започна новата година. Црвено-црните триумфираа на гостувањето со резултат 23:26 и на тој начин стигнаа до 12.победа во СЕХА-лигата. Тешко беше да се игра после долгата пауза, но и поради некомплетниот тим кој го имавме на располагање за овој меч. Сепак квалитетот и искуството на крајот беа пресудни за вардарци да ... Read More »

Со половина сили и преполовен состав, Вардар успеа да ја победи Војводина

45418670_10157525425510348_5698884318563139584_n

Иако настапивме без неколку важни играчи, со половина од силите црвено-црните успеаа да слават на гостувањето кај екипата на Војводина, на натпревар од СЕХА-лигата. Во првите седум минути се играше гол за гол на двете стграни, а Војводина беше екипата која успеа прва да се одлепи на два гола позитива. Најпрво имаа водство од 5:3 и 6:4, за црвено-црните да ... Read More »

(ВИДЕО) Подемот на Вардар кон освојување на Европската титула

403-660x330

Каков беше патот и подемот на Европскиот шампион од 2017 година, тоа е нашиот Вардар. Во четвртиот обид успеавме да стигнеме на завршниот турнир и да ја освоиме Лигата на Шампионите, откако претходните три сезони стигнувавме во најдобрите осум екипи. Во 2014 година бевме несреќно елиминирани од екипата на Фленсбург, следната година на патот ни застана Киелце, додека во 2016 ... Read More »

Карачиќ со Хрватска го освои 6.место на СП

vardarfans-karacic

И последниот играч на Вардар заврши со настапите на Светското ракометно првенство. Игор Карачиќ со својата репрезентација беше поразен од Шведска, во борбата за пласман и на тој начин го освоија шесттото место на мундијалот. Заслужена победа за Шведска, која имаше водство и контрола на реултатот уште од првата минута на мечот, а Хрватска не успеа ниту во еден момент ... Read More »

Вардар, Загреб и Нексе блиску до пласман на Ф4 во СЕХА, голема борба ќе се води за четвртиот патник

vardarfans-rk-vardar

Со натпреварот Стеауа-Нексе стартуваше 14.коло во СЕХА-лигата. Иако вицешампионот на Хрватска беше ослабен поради неиграњето на неколку свои играчи кои се наоѓаат на СП, сепак тоа не беше проблем да се стигне до голем триумф на гостувањето во Романија. Со оваа победа, Нексе се израмни според бројот на освоени бодови со екипите на Вардар и ППД Загреб и може да ... Read More »