Monday ,04 March 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 469)

Прв тим

ФК Вардар нема доживеано пораз во новата сезона, во сите натпреварувања на 18 меча

vardarfans fk2

Црвено-црните имаат импресивни бројки во новата натпреварувачка сезона, кои не се поразени во сите натпреварувања. Почнувајќи од дуелите со Апоел во квалификациите за лигата на шампиони, па се до последниот дуел против Пелистер во купот, екипата сеуште нема доживеано неуспех. Тука се и натпреварите во првата Македонска фудбалска лига, националниот куп, пријателските мечеви и супер купот на Македонија. Да потсетиме ... Read More »

(ВИДЕО) Победа за црвено – црните со Пелистер 4:1 (3:0)

vardarfans fk

Вчера на Националната Арена Филип втори во рамки на 1/8 финалето од купот се сретнаа ФК Вардар и гостинот второлигашот од Битола тимот на ФК Пелистер. Вардарци максимално ја искористија предноста во квалитет и домашниот терен и остварија победа од 4:1, а на полувреме резултатот гласеше 3:0. За црвено – црните на овој меч стрелаа : Дашјан во 20 минута,  Велковски ... Read More »

Нема одмор, в недела на гости во Кратово

vardarfans-vardar

Нема одмор за нашите црвено – црни момци. Згуснатиот распоред продолжува, по вчерашната куп пресметка со Пелистер, нашите момци во недела ги очекува нов дуел овој пат од ПМФЛ, против кратовски Силекс. На вчерашниот меч можевме да забележиме дека Седлоски го одмори речиси целиот прв тим, со неколку исклучоци како Хамбарџумјан, Грнчаров, Велковски и тн. Се разбира Вардар има голем ... Read More »

Пелистер недораснат за моќниот Вардар, победа за сигурно 1/4 финале во Купот

vardarfans pelister

Вардар може да кажеме дека е сигурен патник во 1/4 финалето на Купот на Македонија. Екипата  од Битола не беше дораснат противник на црвено – црните момци. Победата од 4-1 (3-0) покажува колкава беше доминацијата на зелениот терен на избраниците на Гоце Седлоски. За жал ова дерби и од навивачки аспект беше “осакатено“ со недоаѓањето на гостинските навивачи заради опструкции ... Read More »

СТРИМ ВО ЖИВО ! Вардар-Пелистер 17-00 часот

vardarfans jok

Мечот од 1/8 финалето на купот помеѓу нашиот ФК Вардар и второлигашот од Битола ФК Пелистер ќе може да го проследите низ директен пренос на видео стрим. Почетокот на мечот е закажан за  во 17-00 часот. Ова е прв дуел од куп-двомечот помеѓу двата најголеми ривали во македонскиот клубски фудбал, реваншот најверојатно ќе се игра во Прилеп заради реновирањето на ... Read More »

Ромеро казнет со четири меча

vardarfans-romero-felipe-vardar

Поради ”факање” за врат на противничкиот фудбалер на Работнички, нашиот играч, мексиканскиот интернационалец Ромеро ќе биде четири меча надвор од терените, така одлучи дисциплинската комисија на ФФМ. Како за потсетување, Ромеро во 80-та минута од натпреварот во неделата, за врат го фати Милован Петровиќ, при што доби директен црвен картон. Ова е втор црвен картон за Ромеро во низа. Фото: Кочо ... Read More »

Сите на стадион Вардар игра, нема изговори, напред Вардар!

vardarfans-komiti-vardar

Нема изговори! Денеска игра нашиот миленик, и тоа против ”нај омразениот” клуб, битолски Пелистер. Натпреварот е во рамките на 1/8 финалето во Купот на Македонија. Натпреварот започнува во 17 часот, а како што е добро познато собирот е еден час пред натпреварот на добро познатата локација Фонтатана – парк. Да го обоиме западот во црвено – црно. Сите сте за ... Read More »

Најава: Вардар – Пелистер

Komiti-Skopje-2

Денеска нашиот Вардар игра натпревар од купот на Македонија. Противник како што знаеме е тимот на битолски Пелистер. Натпреварот започнува во 17 часот, ги повикуваме сите вардарци да дојдат на стадион и да го бодриме нашиот црвено – црн тим кон нови победи, овој пат во Купот на РМ. Вардарци оваа година ”мора” да го освојат овој куп трофеј. Сите ... Read More »

Почина Петар Шулинчевски-Шули член на легендарната генарација на ФК Вардар која 1961 го освои Купот на Маршалот

tt

Жална вест за црвено – црното семејство почина Петар Шулинчевски, една од најголемите вардарови легенди и уште еден член на првата трофејна генерација од 1961 година која го беше шампион во  “Купот на Маршалот“! Кратка биографија за него: Преку родниот Ресен и градот под Тумбе Кафе, Битола, во 1956 година стигна во Вардар. Член на првите единаесет кои во Белград ... Read More »

Бобан Николов во составот на младинската репрезентација, Велковски отсуствува поради картони

Селекторот на младинската фудбалска репрезентација до 21 година и поранешен тренер на Вардар, Благоја Милевски денес го соопшти списокот на фудбалери, на кои ќе смета за квалификацискиот натпревар на гостински терен против селекцијата на Северна Ирска. Во составот се наоѓа само еден играч кој доаѓа од редовите на нашиот фудбалски шампион. Бобан Николов, играчот од средниот ред ќе биде дел ... Read More »