Monday ,24 January 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 471)

Прв тим

Благоја Љамчевски : Се освен титулата е неуспех

wwwwwwwwwwwwwww

Во недела ФК Вардар го има премиерниот меч во Македонскиот фудбалски шампионат . На таа тема за очекувањата и подготвеноста на тимот после долгите подготовки во Анталија  разговараме со членот на Црвено- Црните  Благоја Љамчевски . Во Анталија имавме квалитетни подготовки од речиси еден месец . Игравме со квалитетни противници голем број тест мечеви со силни и добро организирани тимови ... Read More »

“Вардаровиот Дијамант“ Ивановски за Вардарфанс: Најважно е да дојдеме до трите бода во Кратово

fico

Екипата на Фк Вардар викендов го стартува пролетниот дел од сезоната, каде започнува од првото место на табелата. Противник е екипата на Силекс, а мечот ќе се одигра во недела на теренот во Кратово. Свое видување за овој натпревар, ни даде  “Вардаровиот Дијамант“. Човекот кој е длабоко втиснат во нашите мемории на нас вистинските Вардарци, кога по преземањето од страна ... Read More »

Официјално Ибричиќ доби право на настап за Вардар, ФФМ го “ верифицираше “ !

orig

Како што вчера ве известивме во текот на минатиот  ден од Турција во ФК Вардар пристигна долгоочекуваниот Сертификат за новото засилување на Вардар Босанецот Ибричиќ . Во текот на вчерашниот ден ФК Вардар истиот го предаде на Верификација во ФФМ . По доставувањето на целосната докуменација за регулирање на неговиот договор со Вардар и сертификатот кој докажува дека може да ... Read More »

Вардар – Силекс низ статистиката

sileks vardar 1 golema

Во рамките на 18-то коло во ПМФЛ, нашиот Вардар ќе му гостува на Кратовски Силекс. Вардар важи за апсолутен фаворит на оваа пресметка. Вардар низ изминатите години има одличен биланс против овој противник. На последните 5 средби, Вардарци има четири победи, и една нерешена средба. На 28-септември оваа сезона Вардарци пред домашната публика го победија Силекс со 2:0 со головите ... Read More »

(ФОТО) Оргиналниот документ за основање на ФК Вардар

Решението – донесено 28/07/1947 во Скопје

Тој 27 јули 1947 во повоена Македонија се роди “Вечниот “ љубимецот на многу генерации Скопјани на Македонија ФК Вардар . Ви го донесуваме оргиналниот документ Решението од тогашното Оделение за Внатрешни работи за основање на ФК Вардар . На тој ден Вардар се роди и доби право да фунционира од тогашните Социјалистички власти . Интересен е крајот на документот ... Read More »

Денес во ФК Вардар пристигна Сертификатот за Ибричиќ во недела има право на настап

ibricic3

Денеска од Турција во ФК Вардар пристигна Сертификатот за Босанскиот интернационалец Сенијад Ибричиќ . Со пристигање на овој долгоочекуван документ е исполнет условот да  Ибричиќ може да се натпреварува на официјалните натпревари на Вардар . Останува уште една техничка работа, а тоа е истиот да мине на Верификација во комисиjата при Фудбалската Федерација на Македонија .  Новата Вардарова 17-ка со ... Read More »

Фк Вардар 1947/48 – почетоци

11020954_868307633226496_1513652329_n

Фк Вардар како што знаеме сите е формиран далечната 1947 година(види документ), првата година фудбалерите на Вардар се натпреварувале во првата лига на Југославија. (Фото) Најпрвин за влез во првата Сојузна Лига, Вардарци играле двомеч со Слога, од Нови Сад.  Слога – Вардар 1:1 Вардар – Слога 2:1 – Па така Вардар се пласирал во I лига. Во најсилната лига, ... Read More »

Конечно! ПМФЛ, Силекс – Вардар

sileks vardar 1 golema

                                Конечно! по три месеци пауза, повторно возбудувањата во ПМФЛ се враќаат на програмата овој викенд. Трката по шампионската титула Вардарци ќе ја започнат во Кратово, против Силекс. Во минатото Вардарци Кратово го паметат по многу убави нешта. Пред две години, Вардарци со навивачите славеа токму ... Read More »

Јас сум Вардарово дете – Андреј Ацевски за Вардарфанс

055

ФК Вардар зимово одличи да остапи два млади играчи на позајмица до крајот на сезоната во Првата Лига . Покрај Стојчевски кој замина во Тетекс и младиот играч од средниот ред на Црвено-Црните Андреј Ацевски беше остапен на Кратовци . Во Силекс Ацевски ќе се обиде да дојде до потребната минутажа и да ја подигне својата форма со постојани настапи ... Read More »

(ВИДЕО) Две видеа од последните два меча на ФК Вардар со Жилина и Улисес

10404489_10203736787322367_2481675356187567990_n

Двата последни меча одиграни со дватата Есенски шампиони на Ерменија и Словачка одиграни во петокот . По одигрувањето на овие два меча нашите момци во саботата го напуштија Турскиот туристички центар Анталија и заминаа за Скопје . Ова беа два меча одиграни во исти ден првиот со тимот на  Улисес од Ерменија каде играчите со помала минутажа изгубија 3-1 од ... Read More »