Monday ,01 March 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 38)

Младински лиги

Утре ќе се доигра последното 4. есенско коло во ракометната “Јуниор„ лига

vardarfans-raspored

Во сабота ќе се доигра 4.коло во ракометната “Јуниор„ лига и тоа ќе биде последниот натпреварувачки ден за оваа година. Ќе бидат одиграни вкупно осум натпревари во С.Ц. Јане Сандански, пет дуели во повозрасните категории и три во најмалите. Read More »

Со пеколен финиш кадетите на Вардар дојдоа до победа на меѓународниот турнир “Локомотива Куп„

kkkkkkkkkkkkk-660x3301-660x330

Кадетите на РК Вардар денес на 2.ден од  настапот на  турнирот “Локомотива Куп„ кој се игра во градот Брчко (БИХ) дојдоа до триумф. Избраниците на Будимир и Станковски  се сретнаа со силната екипа на РК Максимир од Загреб, во еден тесен и исклуително темпераментен натпревар покажавме карактер и со пресврт во втората половина од 2.полувреме дојдовме до бодови. Ние со ... Read More »

Пораз на отварањето на турнирот “Локомотива Куп„ за кадетите на РК Вардар, лошото второ полувреме придонесе за пораз од селекцијата на Израел

42836400_2159852651000555_1922525553231921152_n

Кадетите на РК Вардар со пораз стартуваа на турнирот “Локомотива Куп„ кој се игра во градот Брчко (БИХ). Избраниците на Будимир и Станковски загубија од поискусната селекција на Израел. Селекцијата на Израел прва го отвори резултатот, а црвено-црните после три неискористени напади успеваат да реализираат преку левото крило, Ненад Димитријевски, кој погоди после одлична акција со Чакалиќ. Претходно можевме да ... Read More »

Зоран Петковски: Турнирите во Илинден и Белград ќе ни дадат појасна слика до каде сме и на што треба најмногу да работиме

vardarfans-naslovna

Пионерите на ракометниот клуб Вардар го завршија есенскиот дел од сезоната на второто место во својата група. Генерацијата на ракометари родени 2004/05 година одигра шест натпревари на кои забележа пет победи и еден пораз. Ова е втора натпреварувачка сезона за оваа новоформирана селекција на ракометари на Вардар, кои полека треба да го покажуваат квалитетот кој го поседуваат. Како помина полусезоната ... Read More »

Познати ривалите од групата и распоредот за пионерите на РК Вардар на турниот во Илинден

1

Како што веќе известивме пионерите на РК Вардар од петок до недела (21-23.декември) ќе бидат дел од меѓународен ракометен турнир кој ќе се игра во скопската населба Илинден. Тимот предводен од Зоран Петковски-Зенга и Никола Бисинов  ќе се сретне со екипи од земјава и тимови од  Босна и Херцеговина.  Организатор на истиот кој е втор по ред е ракометната школа Илинден ... Read More »

Пионерите на РК Вардар дел од меѓународен турнир организиран од РК Илинден Вардар

19

Пионерската екипа на ракометниот клуб Вардар овој викенд ќе биде дел од меѓународен ракометен турнир кој ќе се игра во скопската населба Илинден. Тимот предводен од Зоран Петковски-Зенга и Никола Бисинов овој викенд го заврши есенскиот дел во пионерската група-1 како второпласиран тим. На истиот покрај екипи од земјава свое учество ќе земат тимови од Босна и Херцеговина.  Организатор на ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерите на РК Вардар со убедлива победа во мечот против РК Ангели

20

Во меч од последното коло од пионерската лига, вчера РК Вардар го пречека тимот на РК Ангели од Скопје. Момците на Зоран Петковски-Зенга и Никола Бисинов дојдоа до двоцифрен триумф со резултат 22-12 (11-9). Read More »

Пионерите на РК Вардар со двоцифрена предност го совладаа тимот на РК Ангели во дуел од последното коло

rr

Денес во рамки на последното коло од пионерската лига во есенскиот дел РК Вардар го пречека тимот на РК Ангели од Скопје. Во еден дуел со релативно изедначено прво полувреме, и второ во кое доминиравме момците на Зоран Петковски-Зенга и Никола Бисинов дојдоа до двоцифрен триумф со резултат 22-12. Најпрвин отворивме со погодок на Стојменов Александар за почетни 0-1, во ... Read More »

Кадетите на Вардар ќе настапат на турнир во БиХ со силна конкуренција, во наша категорија се ривали како Веспрем, П.Сегед, Загреб, Татран…

kkkkkkkkkkkkk-660x330

Кадетите на ракометниот клуб Вардар од 19-22 овој месец ќе бидат дел од силен меѓународен ракометен турнир кој ќе се игра во Босна и Херцеговина. Станува збор за  силниот “Локомотива Куп-2018“ кој ќе се одржи во  Брчко- Босна. Во нашата категорија ќе играат силни и звучни екипи како тимовите на: Веспрем, П.Сегед, Загреб, Татран, Партизан и други. Што покажува дека ... Read More »

Борис Павловски: Со Будимир соработуваме веќе седум години, па слободно можам да кажам дека јас сум нејзин ракометен “производ„

vardarfans-naslovna

Во следново наше интервју ве запознаваме со уште еден ракометен бисер, кој е дел од кадетската екипа на ракометниот клуб Вардар. Се работи за Борис Павловски кој игра на позицијата среден бек. Одличен играч кој придонесува многу за успесите на генерацијата на играчи родени 2002/03 година кои после освојување на пионерската лига, се на добар пат успехот да го повторат ... Read More »